Category Archives: Pardubický

Koumálek a Beppo ve větrníku

Ve středu 3. února jsme si vyrobili Koumálka a Beppa (žabáka) ve větrníku. Nejdříve jsme si oba panáčky vymalovali, poté vystřihli a slepili k sobě (ruku žabáka s dírou jsme přilepili k ruce Koumálka bez díry, ruku žabáka bez díry k ruce Koumálka s dírou. Vzniklými otvory v rukou jsme provlékli špejli a foukáním jsme akrobata roztočili. Při foukání na nohy se nám krásně točil.
Poučili jsme se, že proud vzduchu při foukání působí tlakovou silou na hlavu a boty (dá se přirovnat k lopatkám větrného kola) a uvádí celý větrník do pohybu. Číst více

Mýdélka a sůl do koupele

Na začátku prosince jsme vyráběli vánoční dárky v podobě mýdélka a soli do koupele.
Mýdélko jsme si vyrobili tak, že jsme rozehřáli hmotu na mýdlo. Poté jsme do formičky rozdrtili čaj, přidali vůni, barvu a zalili jsme mýdlovou hmotou. Na sůl do koupele jsme si připravili do nádoby vůni, barvu a sůl do koupele a důkladně promíchali. Potom jsme sůl přesypali do celofánového sáčku a uzavřeli stuhou. Měli jsme velkou radost z obou dárečků.
Prosinec 2020
12 dětí + 1 vedoucí
KMD Cerekvice nad Loučnou
Blanka Rouhová Číst více

Adventní čas

V týdnu od 30. listopadu do 4. prosince jsme si zpestřili začátek adventního času tím, že jsme začali číst příběhy od Terezie Radoměřské – Vánoce pro Kočku (Kniha, která obsahuje 23 adventních pohádek a jeden opravdový příběh). Vyrobili jsme si pohyblivého Anděla, Mikuláše a Čerta.  Dětem se moc líbilo, jak pohybují rukama i nohama. Páteční odpoledne jsme měli Čertovské odpoledne. Zahráli jsme si různé hry jako – Čert, to nemá rád; Mikuláš, řekl; Lucifer je vládce pekla. Na závěr celého odpoledne si děti rozbalily dárečky, které jim Anděl, Miluláš a Čert nadělili. Mezi dárečky se také našlo uhlí – a jejda asi taky někdo občas zazlobil. Číst více

Skládačka Golo

Ve středu 25. listopadu jsme si vyrobili skládačku Golo. Nejdříve jsme si ji podlepili lepidlem Herkules, aby skládačka byla dostatečně pevná. Poté si ji děti vybarvily podle svého přání, vystříhaly a mohly si začít se skládačkou hrát.
Na závěr jsme si zasoutěžili. Vítězem a králem ve skládání se stal Tom. Společně jsme mu poblahopřáli.

KMD Cerekvice nad Loučnou
Blanka Rouhová
10 dětí a 1 vedoucí

Vrtulníček

Během deštivého odpoledne jsme si s dětmi vyrobili vrtulníček. Nejdříve jsme si ho vystříhali do tvaru obdélníku, poté vymalovali. Každý si vrtulníček vymaloval podle svých představ. Největší problém pro některé bylo nastříhat do obdélníku dvě čáry, aby si z něho vytvarovali vrtulníček a mohli si dva konce proužků spojit pomocí kancelářské svorky.
Jelikož jsme vyráběli vrtulníček s malými dětmi, tak se jim moc líbilo, že jsme vrtulníček uchopili rukama za vrtule a spouštěli je z výšky. Vrtulníček se při pádu rychle otáčel. Ještě jsme viděli zajímavý optický jev – barvičky při otáčení se míchaly do sebe a vytvářely různé obrazce a krásnou duhu. Číst více

Vzhůru na Budislav

První říjnový víkend jsme s dětmi vyrazili za dobrodružstvím na Budislav. Počasí nám přálo a usmálo se na nás i sluníčko, takže spoustu času jsme mohli trávit venku. V pátek nás čekala vycházka kolem rybníka a pak pro odvážné noční vycházka do lesa. V sobotu dopoledne jsme si zahráli hry v okolí chaty a stihli ve skupinkách vytvořit zvířátko, které hned tak někdo v lese nenajde. V programu nechyběla ani zdravověda. Odpoledne nás čekal výšlap do Toulovcových Maštalí. Ušlapané nožičky odpočívaly večer v chatě při promítání filmu. V neděli se nám podařilo vše úspěšně sbalit a ještě jsme stihli vytvořit lesní domečky pro skřítky. Už teď se těšíme na další dobrodružství. Číst více

Vedoucí na naší táborové základně

Vedoucí našeho regionu se sešli na naší táborové základně, kde jsme se věnovali aktivitám, které můžeme uplatnit při činnosti s dětmi v jednotlivých klubech nebo také při aktivitách na letním táboře. Náš čas na základně byl rozdělen do několika bloků – hry v lese, hry v přírodě, hry na louce, hry v místnosti, sportovní aktivity, vycházka do okolí, lukostřelba, přemýšlivé hry a celé řadě dalších zajímavých aktivit.

Takto prožitý víkend naplněný až po okraj novými aktivitami, s připomenutím bezpečnostními riziky, a hlavně novými nápady pro činnost v našich klubech byl super. Číst více

Hokusy, pokusy

Krásně vybarvené spirály se začaly točit nad horkým vzduchem a my jenom koukali, jak se barvičky smíchaly do sebe.
Dvě sklenice, uvnitř svíčka, uprostřed navlhčený prstenec z papíru a prázdná láhev položená na prstenec udělala takové kouzlo pro některé, že když viděli při zvednutí vrchní sklenice, že se zvedla i ta spodní, nevěřili vlastním očím.
Poslední pokus při naší schůzce patřil svíčce a trychtýři, přes který jsme foukali na svíčku a někteří koukali, jak je možné, že jednou svíčka sfoukla bez problémů a ve druhém případě jim svíčka nejde vůbec zhasnout.
17 dětí a 1 vedoucí
KMD Cerekvice nad Loučnou Číst více

Pokusy s vodou

Pokusy s vodou děti milují. Už ten pocit, že mohou strčit ruce do vody a okolo sebe cákat je láká.
Pokus – Kolik váží vzduch? Dozvěděli jsme se, že vzduch má určitou hmotnost a také vyvíjí tlak na objekty, se kterými je v kontaktu. Naplnili jsme sklenici vodou po okraj a uzavřeli ji čtverečkem kartonu. Drželi jsme karton na sklenici a opatrně ji otočili dnem vzhůru. Dali jsme ruku pryč a papír zůstal na svém místě – byli jsme překvapeni.
Další zajímavý pokus – Dýchající balónek. Vyzkoušeli jsme si, na čem závisí množství vzduchu obsaženého v plicích. Odstranili jsme zátku z hrdla, nasadili balónek dovnitř, ponořili jsme láhev do lavoru tak, aby odřezaný kraj byl pod vodou. Mírně nadzvedli láhev a sledovali jsme – balónek nám povyrostl. Dozvěděli jsme se, že při vdechování se zvětšuje objem hrudního koše. Tlak v plicích se zmenšuje a vzduch do nich proudí přes dýchací ústrojí. Číst více

Geomag

V pátek 28. února 2020 přijela paní Balbínová se stavebnicí Geomag. Tato akce už se stala tradicí.  Děti měly možnost si s touto stavebnicí pohrát a vytvořit krásné stavby. Tentokrát jsme stavěli v prostorách školní družiny. Akce se zúčastnilo 40 dětí a náramně si odpoledne užily.

40 dětí a 2 dospělí
KMD Cerekvice nad Loučnou

Vytvořil TomyS - http://tomys.4fan.cz/