Category Archives: Pardubický

Vrtulníček

Během deštivého odpoledne jsme si s dětmi vyrobili vrtulníček. Nejdříve jsme si ho vystříhali do tvaru obdélníku, poté vymalovali. Každý si vrtulníček vymaloval podle svých představ. Největší problém pro některé bylo nastříhat do obdélníku dvě čáry, aby si z něho vytvarovali vrtulníček a mohli si dva konce proužků spojit pomocí kancelářské svorky.
Jelikož jsme vyráběli vrtulníček s malými dětmi, tak se jim moc líbilo, že jsme vrtulníček uchopili rukama za vrtule a spouštěli je z výšky. Vrtulníček se při pádu rychle otáčel. Ještě jsme viděli zajímavý optický jev – barvičky při otáčení se míchaly do sebe a vytvářely různé obrazce a krásnou duhu. Číst více

Vzhůru na Budislav

První říjnový víkend jsme s dětmi vyrazili za dobrodružstvím na Budislav. Počasí nám přálo a usmálo se na nás i sluníčko, takže spoustu času jsme mohli trávit venku. V pátek nás čekala vycházka kolem rybníka a pak pro odvážné noční vycházka do lesa. V sobotu dopoledne jsme si zahráli hry v okolí chaty a stihli ve skupinkách vytvořit zvířátko, které hned tak někdo v lese nenajde. V programu nechyběla ani zdravověda. Odpoledne nás čekal výšlap do Toulovcových Maštalí. Ušlapané nožičky odpočívaly večer v chatě při promítání filmu. V neděli se nám podařilo vše úspěšně sbalit a ještě jsme stihli vytvořit lesní domečky pro skřítky. Už teď se těšíme na další dobrodružství. Číst více

Vedoucí na naší táborové základně

Vedoucí našeho regionu se sešli na naší táborové základně, kde jsme se věnovali aktivitám, které můžeme uplatnit při činnosti s dětmi v jednotlivých klubech nebo také při aktivitách na letním táboře. Náš čas na základně byl rozdělen do několika bloků – hry v lese, hry v přírodě, hry na louce, hry v místnosti, sportovní aktivity, vycházka do okolí, lukostřelba, přemýšlivé hry a celé řadě dalších zajímavých aktivit.

Takto prožitý víkend naplněný až po okraj novými aktivitami, s připomenutím bezpečnostními riziky, a hlavně novými nápady pro činnost v našich klubech byl super. Číst více

Hokusy, pokusy

Krásně vybarvené spirály se začaly točit nad horkým vzduchem a my jenom koukali, jak se barvičky smíchaly do sebe.
Dvě sklenice, uvnitř svíčka, uprostřed navlhčený prstenec z papíru a prázdná láhev položená na prstenec udělala takové kouzlo pro některé, že když viděli při zvednutí vrchní sklenice, že se zvedla i ta spodní, nevěřili vlastním očím.
Poslední pokus při naší schůzce patřil svíčce a trychtýři, přes který jsme foukali na svíčku a někteří koukali, jak je možné, že jednou svíčka sfoukla bez problémů a ve druhém případě jim svíčka nejde vůbec zhasnout.
17 dětí a 1 vedoucí
KMD Cerekvice nad Loučnou Číst více

Pokusy s vodou

Pokusy s vodou děti milují. Už ten pocit, že mohou strčit ruce do vody a okolo sebe cákat je láká.
Pokus – Kolik váží vzduch? Dozvěděli jsme se, že vzduch má určitou hmotnost a také vyvíjí tlak na objekty, se kterými je v kontaktu. Naplnili jsme sklenici vodou po okraj a uzavřeli ji čtverečkem kartonu. Drželi jsme karton na sklenici a opatrně ji otočili dnem vzhůru. Dali jsme ruku pryč a papír zůstal na svém místě – byli jsme překvapeni.
Další zajímavý pokus – Dýchající balónek. Vyzkoušeli jsme si, na čem závisí množství vzduchu obsaženého v plicích. Odstranili jsme zátku z hrdla, nasadili balónek dovnitř, ponořili jsme láhev do lavoru tak, aby odřezaný kraj byl pod vodou. Mírně nadzvedli láhev a sledovali jsme – balónek nám povyrostl. Dozvěděli jsme se, že při vdechování se zvětšuje objem hrudního koše. Tlak v plicích se zmenšuje a vzduch do nich proudí přes dýchací ústrojí. Číst více

Geomag

V pátek 28. února 2020 přijela paní Balbínová se stavebnicí Geomag. Tato akce už se stala tradicí.  Děti měly možnost si s touto stavebnicí pohrát a vytvořit krásné stavby. Tentokrát jsme stavěli v prostorách školní družiny. Akce se zúčastnilo 40 dětí a náramně si odpoledne užily.

40 dětí a 2 dospělí
KMD Cerekvice nad Loučnou

Tradiční pobyt NĚMECKO – NETZSCHAU

NĚMECKO – NETZSCHAU 3. – 8. listopadu 2019

Neděle 3. listopadu
Vstávali jsme okolo třetí hodiny, abychom byli včas na vlakovém nádraží v České Třebové. Nasedli jsme do vlaku, který nás odvezl do Prahy. Dále jsme pokračovali na vlakové nádraží do Chebu. Poté jsme se vydali směr Německo – Netzschau. Na vlakovém nádraží na nás čekal německý vedoucí, který nám vzal velké batohy do auta, a my jsme se vydali pěšky k ubytovně. Ubytovali jsme se ve 4 – 6 lůžkových pokojích. Zbytek dne jsme strávili vycházkou po okolí, hrami v herně a na hřišti, které bylo u naší ubytovny. Číst více

Roboti z lega

V pátek 25. října 2019 nás navštívil Mgr. Petr Coufal, který si pro nás připravil odpoledne pod názvem Roboti ve výuce aneb od papíru k robotovi.

Děti si mohly vyzkoušet sestrojit z lega svítící housenku, jednoduchý kolotoč, který hrál a svítil. To vše si děti naprogramovaly pomocí tabletu.

25 dětí a 3 dospělí
KMD Cerekvice nad Loučnou
                                                                         KMD Cerekvice nad Loučnou Číst více

Pokusy na táboře

V srpnu na táboře jsme jedno odpoledne věnovali pokusům a moc jsme si to užili. Při pokusu s křídou a tečkou na spodní části křídy děti doslova zíraly, jak barevná tečka vylétla nahoru. Položením kytičky na vodu nikdo nečekal, jak rychle kytička rozkvete. Potápěč (kapátko) některým běhalo rychleji nahoru a dolů, naopak některým pomaleji, ale i tak s nadšením pokračovali k dalším pokusům. Nemohli se odtrhnout, dokud si nevyzkoušeli poslední pokus.

Děti 31
Dospělí 27
Region Pardubice Číst více

Naše smysly na táboře 2019

Pomocí jednoduchých pokusů jsme si v srpnu na táboře připomněli, jaké máme smysly.
Chuť – ochutnávali jsme zajímavé nápoje (mátový, malinový, citrónový a další příchutě)
Čich – ve vyrobených látkových pytlíčcích jsme přičichávali k různým druhům koření, pracímu prášku, atd.
Sluch – poznávali jsme jednoduché zvuky jako cinkání lžiček, nafukování balónků, stříhání papíru, atd.
Zrak – po absolvování trasy po lese jsme si zapamatovali několik obrázků a potom jsme je v cíli zapsali na papír.
Hmat – do krabice s dlouhým rukávem jsme prostrčili ruku a pomocí hmatu jsme hádali co držíme v ruce. Číst více

Vytvořil TomyS - http://tomys.4fan.cz/