Krásné srpnové odpoledne s příjemnými lidmi

Dne 3. srpna 2023 jsme se věnovali pokusům s vodou. Těchto pokusů se zúčastnilo z veřejnosti 40 dětí a 30 dospěláků. Na fotografiích jsme zdokumentovali několik pokusů, které nás provázeli celým odpolednem.
         Pokus svíčka požírající kyslík – plamínek svíčky spotřebovává vzduch, který je uvnitř sklenice. Jak postupně kyslík ubývá, tlačí se na jeho místo voda na talířku. Nakonec hladina uvnitř sklenice stoupne přibližně do jedné pětiny výšky sklenice. Poté kyslík dojde a plamen zhasne.
         Tanec bublin v oleji – šumivé tablety zpravidla obsahují dvě látky (hydrogenuhličitan sodný a kyselinu citronovou, které spolu ve vodě reagují za vzniku plynného oxidu uhličitého. Oxid uhličitý stoupá i s trochou obarvené vody nahoru, i přes olejovou vrstvu. Na svrchní hladině bublina praskne a obarvená voda zase klesá zpět.
         Nafouknutí gumové rukavice – kouzelným způsobem se nafoukne gumová rukavice – stačí vzít ocet, jedlou sodu, gumovou rukavici a láhev. Když děti nalily do láhve trochu octa a na hrdlo připevnily rukavici a poté nadzvedly rukavici nastala chemická reakce a soda začala pěnit. Rukavice se nafukovala a všichni s úžasem na ní koukali.
         Tužky a sáček vody – na začátku jsme se zeptali: “Myslíte, že je možné propíchnout sáček s vodou ostrou tužkou, aniž by voda vytekla?“ Nevěřili, ale uvěřili. Plastové sáčky jsou vyrobeny z polymerů. Řetězce molekul, který polymer tvoří jsou pružné, a proto tužku pevně obalí. Díky této pružnosti polymeru se okolí tužky vodotěsně uzavře a voda ze sáčku neuniká, ani když jím otáčíte. Je-li tužka hladká a ostře ořezaná, voda ze sáčku vůbec neuniká.
         Úžasné na tomto odpoledni bylo, že si hrály nejen děti, ale i jejich rodiče, prarodiče. Společně se zajímali o spoustu pokusů, přemýšleli nad nimi, a hlavně trávili svůj čas společně na čerstvém vzduchu v milé společnosti – no není to úžasné?

Táborová základna Budislav
KMD Cerekvice nad Loučnou
KMD při ZŠ Horní Heřmanice
Akce pro veřejnost 40 dětí a 30 dospěláků

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *