Category Archives: Liberecký

Mladý vědec 2019 – Malování povrchovým napětím

Na schůzce 4. 11. 2019 se debrujáři z Doctriny – Podještědského gymnázia sešli, aby prozkoumali, co dokáže povrchové napětí. Po obvyklých pokusech s pokládáním mincí na hladinu, chováním pepře na vodní hladině po přidání jaru a barevném tanci na mléku si vyzkoušeli vlastní tvorbu. Podívejte se na výsledky.

    

Mladý vědec 2019 – KMD při ZŠ Liberec, nám. Míru 212/2

Mezi pravidelné vzdělávací aktivity klubu malých debrujárů patří také exkurze.

Společně jsme navštívili libereckou iQlandii, kde jsme pronikali do světa vědy a techniky a hráli si s interaktivními exponáty.

V květnu jsme si nenechali ujít ani vědeckou show studentů z Doctriny – Podještědského gymnázia Vlastnosti tekutin známé a neznámé.

V listopadu jsme navštívili festival deskových her Hopecon a workshop Severočeského muzea Vynálezy a inovace, které změnily náš svět. Číst více

Mladý vědec 2019 – Pravidelná činnost KMD při ZŠ Liberec, nám. Míru 212/2

V rámci projektu Mladý vědec 2019 se malí debrujáři scházejí pravidelně jednou týdně v učebně fyziky, kde objevují fyzikální, chemické a matematické zákonitosti, experimentují a vyrábějí jednoduché fyzikální hračky.

Pomocí metody chromatografie zkoumali, z jakých barev se skládají barevné vodové fixy. Také zjišťovali pH prostředí běžných látek z domácnosti pomocí barevných přechodů výluhu z červeného zelí. Z papírové krabice, gumiček a špejlí si vyrobili katapult, jehož funkčnost testovali střelami na školní chodbě. Hrátky s magnety zakončili vytvořením magnetického kadeřnictví. Také si vyrobili různá hejblátka, elektrobrouky a „oživlé“ šneky. K oblíbeným činnostem patří i výroba jednoduchých hlavolamů a kouzelných hraček založených na optickém klamu jako jsou kouzelné desky nebo kasička „prstožrout“. Číst více

Mladý vědec 2019 – Stavba a testování letadélek

V pondělí 30. 9. debrujáři z Doctriny – Podještědského gymnázia stavěli a testovali papírová letadla vystřelováním ze společné rampy. Debrujáři zkoušeli různé tvary a zátěže. Na chodbě školy pak soutěžili o nejlépe létající výrobek.

Debrujáři na BIPU

Každé září odjíždí studenti nižšího gymnázia Doctriny – Podještědského gymnázia na týdenní netradiční výuku do Bílého potoka na akci BIPO.

A i letos na dvou dílnách ukazovali debrujáři svým spolužákům aktivity, kterým se věnují na svých schůzkách. Toto září na dílnách Vyrábíme brouky a Stavíme mosty. Práci s drátem, tavnou pistolí a pájení zvládli i primánci a, jak se povedli běhající brouci, můžete vidět na videu. Mosty jsme stavěli z papíru, podle předlohy i bez, vyzkoušeli jsme si stavbu Leonardova mostu a tvořili mosty ze špaget. Vytvořené mosty si můžete prohlédnout na fotografiích. Nejpevnější most z jednoho listu A4 unesl 1 kg, největší most ze špaget unesl 6,6 kg, a pak nám došla závaží :-). Číst více

Vytvořil TomyS - http://tomys.4fan.cz/