Category Archives: Liberecký

Mladý vědec 2020 – Hrajeme si s přírodními zákony

V sobotu 29. 2. debrujáři z Doctriny – Podještědského gymnázia z nižšího i vyššího gymnázia úspěšně a s velkým zaujetím předváděli chemické a fyzikální pokusy četným návštěvníkům tradiční akce Hrajeme si s přírodními zákony v liberecké knihovně.

Na fotografiích z akce můžete vidět, jak návštěvníky zaujaly pokusy v podání malých i velkých debrujárů i zájem malých návštěvníků o výrobu kaleidoskopů, hvězdiček s barvou bez barev a pyramid na hologramy. Číst více

Mladý vědec 2020 – Experimentální sada – funkce oka

V pondělí 13. 1. 2020 na pravidelné schůzce debrujáři z Doctriny – Podještědského gymnázia se zaujetím zkoumali funkce čoček včetně čočky oční. S pomocí Experimentální sady – funkce oka si všichni vyzkoušeli, co způsobuje základní oční vady a jak je správně korigovat.

Aktivita byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2020.

Debrujáři na dni otevřených dveří

Ve čtvrtek 16. 1. 2020 proběhl za velkého zájmu rodičů a žáků základních škol den otevřených dveří na Doctrině – Podještědském gymnáziu.

A debrujáry bylo rozhodně vidět. S radostí veřejnosti předváděli ve školní laboratoři pokusy, které mají rádi. Že opravdu zaujali, je vidět na následujících fotografiích z akce.

Číst více

Mladý vědec 2020 – KMD Doctrina spolupořadatelem Fyzikálního jarmarku

V pondělí 13. 1. 2020 proběhl další Fyzikální jarmark pro prvňáčky. Akci spolupořádal Klub malých debrujárů při Doctrina – Podještědské gymnázium, s. r. o.  s katedrou fyziky TUL.

Jarmarku se s nadšením účastnilo 16 studentek učitelství pro první stupeň ZŠ, 28 studentů a studentek gymnázia a téměř 200 prvňáčků z pěti základních škol v Liberci se svými učitelkami. 

Děti se hravou formou seznamovaly s fyzikálním zákony a vyráběly fyzikální hračky na 20 stanovištích po celé pondělní dopoledne. Více na stránkách Fyzikálního jarmarku. Číst více

Debrujárský rok 2019 v Libereckém regionu

Tento rok v Libereckém kraji aktivně pracovaly dva kluby a to přímo v Liberci. Jeden klub vede Alena Šáfrová na ZŠ náměstí Míru a druhý se schází na škole Doctrina-Podještědské gymnázium, s. r. o. pod vedením Vladimíry Erhartové. Kluby se pravidelně scházejí na schůzkách, prezentují svoji práci před rodiči na dnech otevřených dveří a opakovaně využívají možnosti návštěv liberecké iQlandie.

Debrujáři ze ZŠ náměstí Míru navštívili také festival karetních a deskových her HOPEcon 2019. Číst více

Mladý vědec 2019 – Debrujáři na Vánočnění

V pátek 20. 12. debrujáři z Doctriny – Podještědského gymnázia předvedli ve školní laboratoři některé oblíbené pokusy svým spolužákům, absolventům školy, rodičům i profesorům na tradičním Vánočnění.

Debrujáři předváděli pokusy se suchým ledem, optiku s tonikem a zájemci si mohli vyrobit pohyblivého andílka, či kačenku. Derujáři všechny přesvědčili, že pokusům opravdu rozumějí.

 

  Číst více

Mladý vědec 2019 – Malování povrchovým napětím

Na schůzce 4. 11. 2019 se debrujáři z Doctriny – Podještědského gymnázia sešli, aby prozkoumali, co dokáže povrchové napětí. Po obvyklých pokusech s pokládáním mincí na hladinu, chováním pepře na vodní hladině po přidání jaru a barevném tanci na mléku si vyzkoušeli vlastní tvorbu. Podívejte se na výsledky.

    

Mladý vědec 2019 – KMD při ZŠ Liberec, nám. Míru 212/2

Mezi pravidelné vzdělávací aktivity klubu malých debrujárů patří také exkurze.

Společně jsme navštívili libereckou iQlandii, kde jsme pronikali do světa vědy a techniky a hráli si s interaktivními exponáty.

V květnu jsme si nenechali ujít ani vědeckou show studentů z Doctriny – Podještědského gymnázia Vlastnosti tekutin známé a neznámé.

V listopadu jsme navštívili festival deskových her Hopecon a workshop Severočeského muzea Vynálezy a inovace, které změnily náš svět. Číst více

Mladý vědec 2019 – Pravidelná činnost KMD při ZŠ Liberec, nám. Míru 212/2

V rámci projektu Mladý vědec 2019 se malí debrujáři scházejí pravidelně jednou týdně v učebně fyziky, kde objevují fyzikální, chemické a matematické zákonitosti, experimentují a vyrábějí jednoduché fyzikální hračky.

Pomocí metody chromatografie zkoumali, z jakých barev se skládají barevné vodové fixy. Také zjišťovali pH prostředí běžných látek z domácnosti pomocí barevných přechodů výluhu z červeného zelí. Z papírové krabice, gumiček a špejlí si vyrobili katapult, jehož funkčnost testovali střelami na školní chodbě. Hrátky s magnety zakončili vytvořením magnetického kadeřnictví. Také si vyrobili různá hejblátka, elektrobrouky a „oživlé“ šneky. K oblíbeným činnostem patří i výroba jednoduchých hlavolamů a kouzelných hraček založených na optickém klamu jako jsou kouzelné desky nebo kasička „prstožrout“. Číst více

Mladý vědec 2019 – Stavba a testování letadélek

V pondělí 30. 9. debrujáři z Doctriny – Podještědského gymnázia stavěli a testovali papírová letadla vystřelováním ze společné rampy. Debrujáři zkoušeli různé tvary a zátěže. Na chodbě školy pak soutěžili o nejlépe létající výrobek.

Vytvořil TomyS - http://tomys.4fan.cz/