Poznávání barev a jejich míchání

Hledáte jednoduchou materiálově nenáročnou aktivitu pro nejmenší debrujáry? Pak je tento příspěvek určen právě vám.

Připravíme si vytištěné papíry s barevnými obrázky chemického skla, prospektové zakládací obaly s hladkým povrchem, kapátka s roztoky žluté, modré a červené potravinářské barvy a párátka.

Nejprve vytištěné papíry umístíme do obalu. Jako první použijeme obrázek se třemi nádobami, nakapeme na něj žlutou, modrou a červenou barvu. Úkolem dětí bude shromáždit barvy pomocí párátek ve správných nádobách. Červenou barvu je třeba umístit do zkumavky, žlutou do baňky a modrou do kádinky. Děti se tím zároveň učí i názvy jednotlivých nádob.

Když mají děti procvičené barvy a nádoby, můžeme se posunout dále. Pomocí papírové kuchyňské utěrky nebo papírového kapesníku otřeme obal a připravíme si obal s obrázkem šesti nádob. Znovu nakapeme kapky všech tří barev. Tentokrát je ovšem úkolem dětí naplnit všech šest nádob kapkami barev. Musí tedy některé barvy namíchat a pak teprve přesunout do příslušné nádoby.

Ještě pro vás máme několik rad pro úspěšné provedení této aktivity. Tzv. „euroobal“ nelze zaměnit za zalaminovaný papír, při pohybu vody nejsou kapky kompaktní. Roztoky barviv by neměly být příliš koncentrované (syté), dětem se potom nedaří míchat barvy. Párátko lze nahradit například špejlí, je ovšem nutné, aby měla špičatý konec. Pomocí špičky lze totiž „vodit“ kapky po obalu.

Obrázky k vytištění jsou k dispozici na disku pro vedoucí klubů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *