Sekce

BIOSMRŠŤ – zapojte se do vědeckého výzkumu 26. – 28. 5. 2023

Druhý ročník krátkého intenzivního mapování vybraných nepůvodních druhů živočichů a rostlin, včetně těch, které jsou na tzv. Unijním seznamu, především v chráněných územích České republiky. Akce je pořádána v rámci projektu Alien CSI BioBlitz. Mapování nepůvodních druhů bude probíhat v několika evropských zemích současně, 26.-28. května 2023. Další informace získáte na odkaze https://biosmrst.cz/

Námět na hru – Hledači, googliči a kresliči

Hra pro tříčlenné skupinky na 60 minut (lze zkrátit) – vstupní informace Týmy: 1 googlič, 1 kreslič a 1 hledač Prostorové požadavky: 1 prostor pro googliče – třída/lavičky venku, 1 prostor pro kresliče – venkovní nebo školní učebna a velký prostor pro hledače – školní chodba/ohraničený prostor venku Materiální požadavky na vedoucího: prázdné čtvercové sítě …

Námět na hru – Hledači, googliči a kresliči Pokračovat ve čtení »

Otevřete oči vědě – fotosoutěž MILSET

Vzít fotoaparát a vyfotit snímek je snadné. Co takhle jít dál? Co pomocí fotografií objevovat vědu? Od kapky vody po duhu, od bubliny po gejzír, od kouře po světlo, od mikroskopie po astronomii, všude se setkáváme s vědeckými jevy. MILSET si klade za cíl dát vám příležitost uchovat je věčně! Mislet vyhlašuje další ročník fotosoutěže. Pokud máte …

Otevřete oči vědě – fotosoutěž MILSET Pokračovat ve čtení »

Oslavte Mezinárodní den světla v laserových centrech

Dnes vám nabízíme námět na zajímavý výlet/exkurzi. Laserové HiLASE Centre a ELI BEAMLINES vás zvou na oslavy Mezinárodního dne světla. Tento den připadá na 16. května, a připomíná tak slavný den roku 1960, kdy americký fyzik a inženýr Theodore Harold Maiman představil světu první laser. V HiLASE Centre a ELI BEAMLINES si tento den letos …

Oslavte Mezinárodní den světla v laserových centrech Pokračovat ve čtení »

Badatelské odpoledne s termokamerou

Teplota tání Dosáhne–li krystalická látka určité teploty, mění se v kapalinu. Jev se nazývá tání. Teplota, při které nastává tání pevné látky, se nazývá teplota tání, která je různá pro různé látky. Protože teplota tání závisí na tlaku, udává se v tabulkách tzv. normální teplota tání, tj. teplota tání za normálního tlaku. Endotermická a exotermická …

Badatelské odpoledne s termokamerou Pokračovat ve čtení »

Pozvánka na Vědobraní

Ve čtvrtek 25. května 2023 proběhne již 6. ročník jedinečného vědeckého jarmarku – VĚDOBRANÍ – DOLNOBŘEŽANSKÝ VĚDECKÝ JARMARK. A debrujáři budou při tom. S radostí jsme přijali osobní pozvání Education42morrow – https://www.edu42.eu/kalendar-akci/ a je nám ctí prezentovat dvěma výstavními stánky debrujárskou činnost a představit Pohár vědy 2023 „Zahrada“. A pokud to nemáte daleko, zde míříme …

Pozvánka na Vědobraní Pokračovat ve čtení »

Možnost zapůjčení termokamer

Půjčte si termoameru a experimentujte V distribučních centrech v Plzni, Olomouci, Brně, Nymburce, Českých Budějovicích, Rakovníku, Stodu a Praze si můžete zapůjčit do svých klubů sety termokamer. Více informací, formuláře na zapůjčení a kontakty naleznete zde: https://edu.labir.cz/news/meet-us Náměty na pokusy Kromě vlastního experimentování můžete využít i náměty na pokusy přímo na stránkách LabIR Edu: https://edu.labir.cz/pokusy? …

Možnost zapůjčení termokamer Pokračovat ve čtení »

Honba za petrklíči

Vydejte se do přírody, najděte petrklíče, podívejte se do květů a sdílejte to s ostatními, podpořte tím výzkum Botanického ústavu AV ČR. Petrklíči neboli prvosenkami se již do hloubky zabýval i Charles Darwin, autor evoluční teorie. Prvosenky jsou charakteristickým jarním druhem doubrav, dubohabřin, květnatých bučin, suťových lesů a lesních okrajů. Můžeme se s nimi setkat …

Honba za petrklíči Pokračovat ve čtení »