Letní tábor AMD ČR na Budislavi, jak jsem psal v minulém článku, byl plný různých aktivit. Jednou z nich bylo poznávání okolí tábora. Co zde roste, běhá, létá a leze. Pro nás táborníky je to velice důležité, vždyť náš tábor bezprostředně sousedí s přírodní rezervací Toulovcovy maštale – oblastí pískovcových skal a borových lesů. A pro nás debrujáry je nutné znát a vědět co nejvíce. Pod dohledem zkušeného biologa a ornitologa RnDr. Lubora Urbánka jsme se zúčastnili odchytu a kroužkování ptáků, tady jsme získali odpovědi na otázky proč se ptáci kroužkují, jaké druhy ptáku máme ve svém okolí a kteří ptáci u nás zůstávají přes zimu a kteří odlétají jinam.
Při vycházce po okolí tábora, jsme se zajímali o rostliny a hmyz, který běžně potkáváme. Ukázali jsme si několik pavouků a už víme jak vypadá křížák nebo běžník kopretinový. Z rostlin poznáváme celou řadu dřevin – stromů a keřů, dále potkáváme různé byliny. Pan Urbánek nám vysvětluje, které rostlinky jsou léčivé, které zas jsou chráněné a proč. Naše zastávka končí u mokřadu, kde roste pcháč bahenní – rostlina , která je v našem kraji dost vzácná. Při naši procházce potkáváme celou řadu obojživelníků a ty se snažíme určovat pomocí určovacích klíčů, které máme k dispozici. V okolních rybnících a mokřadech se každý rok rodí stovky žab a čolků což je pro nás dobře, v letě nás tito živočichové chrání před komáry a jiným obtížným hmyzem.
Tato aktivita, byla pro nás debrujáry velkým přínosem, zase víme o přírodě v našem okolí něco víc a lépe si uvědomujeme některé vzájemné vztahy a souvislosti. Proč se v určitém ekosystému vyskytují určité rostliny a živočichové a proč zde nemohou žít jiné druhy. A jak tento systém můžeme našim nevhodným chováním narušit.
Za kluby Malých debrujárů Pardubického kraje
(KMD Litomyšl 1,2,3, Morašice 1,2, Cerekvice nad Loučnou, Horní Heřmanice ZŠ a MŠ)
Josef Coufal
Počet účastníků: 77