Zpráva o činnosti klubů v Plzeňském regionu v roce 2020

Pravidelná činnost

V Plzeňském regionu pracovalo v roce 2020 sedm klubů a v rámci klubových setkání probíhaly jednou týdně/jednou za 14 dní pravidelné přírodovědné a ekologické aktivity s důrazem na trvale udržitelný rozvoj, fyzikální a chemické experimenty, fyzikální pozorování a měření a aktivní rozvoj zájmu žáků o robotiku, elektroniku a elektrotechniku – ZŠ Zbiroh 2x, ZŠ Štěnovice 2x, Gymnázium Stříbro 2x, DDM Stříbro 1x. Letos všechny kluby také v závěru kalendářního roku pro svoji badatelskou činnost využily Adventní kalendář s pokusy ÚDiF. V jarním a podzimním období kluby díky pandemii Covid-19 také poprvé pracovaly online distanční formou.

Akce

Kromě pravidelné činnosti byly realizovány nepravidelné akce pro organizované i neorganizované děti a mládež v městech a obcích, regionu a v ČR – Dny otevřených dveří, Den s vědcem, exkurze a přednášky – History park Ledčice, Ekodepon, Fyzika hlavou a rukama, Jaké bude počasí a podobně a odborné exkurze na AV ČR, ZČU a VŠCHT.

Soutěže, přehlídky, projekty

Kluby se účastnily soutěží a popularizační a prezentační činnosti v rámci místních, regionálních, republikových i mezinárodních akcí – May Day, Dny vědy a techniky, Pohár vědy, ESDY – colours, Science on Stage aktivity, roční projekt Globe – studánka, STEM aktivity, EKO aktivity, ChemQuest, Věda hrou, Termotalent, Postav kuličkovou dráhu atp.

Vícedenní vzdělávací akce

Z vícedenních vzdělávacích akcí jsme realizovali společné setkání Mladý vědec v Plzeňském kraji a proběhl letní příměstský tábor s debrujárskými pokusy a bádáními a letní vzdělávací dvoudenní aktivity Putování za vědou.

Charitativní a společenská činnost

Debrujáři Plzeňského kraje se také zapojili do společenské a charitativní činnosti na akcích Roušky a informace pro seniory, Světový den laskavosti – „Laskavec 2020“, Den boje proti rakovině, Vánoční bazárek, Krabice od bot, Ježíšek pro Záchrannou stanici živočichů v Rokycanech a útulek pro psy v Němčovicích, Charitativní bazárek na pomoc zvířatům v Austrálii v rámci projektu „Pomáháme jim přežít“.

Sebevzdělávání a lektorská činnost vedoucích klubů

Vedoucí klubů si po celý rok nejen rozšiřovali a doplňovali svoje vlastní vzdělání, ale zároveň sami vedli lektorskou činnost, kde prezentovali badatelské debrujárské aktivity. Sebevzdělávání – pravidelná setkání Elixír do škol centrum Plzeň, online konference Elixír do škol, Veletrh nápadů učitelů fyziky, letní kemp AV ČR, letní škola GTP a další, lektorská činnost Science on Stage online konference, letní kemp AV ČR, letní škola GTP, Veletrh nápadů učitelů fyziky, Učíme se venku a podobně. Vedoucí KMD Zbiroh Ing. et Mgr. Andrea Tláskalová se stala jednou z učitelek v pořadu ČT „UčíTelka“.

Naše úspěchy

Ekotým Zbiroh se umístil mezi 7 nejlepšími finalisty ze 62 projektů z ČR, národního kola soutěže „Brána k druhým“. Další významné ocenění za projekt ochrany ptactva „Brána k druhým“ v Národním technickém muzeu převzaly zástupkyně Ekotýmu od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy i Národního institutu dalšího vzdělávání.

Klub malých debrujárů při Gymnáziu Stříbro získal prestižní ocenění pro nadané jednotlivce a kolektivy do 15 let Zlatý oříšek 2020 a 1. 1. 2021 jste přímý přenos z vyhlášení vítězů mohli sledovat na ČT 2.

Klubová činnost a projektové aktivity byly podpořeny MŠMT, Plzeňským krajem, městy Stříbro a Zbiroh, obcí Štěnovice a Nadačním fondem Zlatý oříšek. Děkujeme za důvěru a podporu naší celoroční činnosti.

Statistika: 105 děti do 15 let (1. a 2. stupeň ZŠ), 28 mládež od 16 do 19 let (SŠ), 11 dobrovolníků – 4 studenti VŠ a 7 učitelů ZŠ a SŠ.

Zpracovala PhDr. Jitka Soukupová, zástupce Plzeňského regionu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *