Category Archives: Štěnovice 1 a 2

Bádáme a hrajeme si se sněhem a ledem

I když jsme nemohli být ve škole, sníh a mráz jsme si užili.

Zkoumali jsme, jak to dopadne s ledem, jestliže ho posypeme solí. Lépe se rozpustí posolená kostka ledu než neposolená.

Také jsme prověřovali čistotu sněhu, který jsme si přinesli domů. Vybrali jsme si dvě místa – silnici a louku. Viditelně sníh u silnice znečišťují nečistoty poletující ve vzduchu.

Měřili jsme množství sněhu v krabičce(500 ml) a vody, která nám zůstala po roztání tohoto sněhu (100ml).

Klouzali jsme se na igelitové tašce, stavěli jsme sněhuláky a zkoumali sněhové vločky, p.s. každá je originál.

Počet účastníků: 45

Bádáme v kuchyni

I březnové setkání debrujárů proběhlo on-line. Vyráběli jsme lávovou lampu. K tomu se nám hodily věci ze spíže. Použili jsme rostlinný olej, vodu, potravinářské barvivo a šumivou tabletu. Nejdříve jsme naplnili lahev obarvenou vodou do 1/4, pak jsme opatrně nalili olej. Lahev jsme postavili na stůl a vhodili nalámanou šumivou tabletu. Teď už jsme mohli pozorovat šumivou tabletu, která propadla horní vrstvou oleje a začala reagovat s vodou. Vytvářel se oxid uhličitý. Bublinky stoupaly vzhůru a „cestou“ přibíraly obarvenou vodu. Po vyprchání oxidu do ovzduší opět klesaly dolů a kolotoč mohl pokračovat, dokud se šumivá tableta nerozpustila.

Ještě jsme si vyrobili „medvídkové“ lepidlo z gumových medvídků. Lepidlo díky želatině a cukru lepilo, ale daleko lepší je gumové medvídky sníst.

Počet účastníků: 11

Raketou vzhůru do oblak

V dubnu jsme si připomněli let prvního člověka do vesmíru.

I my jsme se chtěli přiblížit ke hvězdám. Vyrobili jsme si papírovou raketu na brčkový pohon.

Výroba je velmi jednoduchá, můžete to zkusit i vy. Podívejte se, jak nám krásně létá.

Počet účastníků: 11

Zimní hrátky

  Leden je měsíc stvořený pro zimní radovánky. Debrujáři ze Štěnovice se vrhli na domácí online pokusohraní.

Pro gumové medvídky vyrobili skluzavku. Zkoumali, který materiál – dřevo, plast nebo kov bude nejvhodnější. Připravili si horkou vodu, do té vložili konce tří lžiček. Na horní konec lžiček přilepili máslem gumové medvídky. Nejrychleji se do vody dostal žlutý medvídek na kovové lžičce a nejpomalejší byl červený medvídek na dřevěné skluzavce.

Pak jsme „gumídky“ nechali vykoupat. Medvídek svůj objem za celou noc zdvojnásobil.

V mrazáku jsme si vyrobili ledovec. Naplnili jsme pet lahev vodou a tu jsme umístili do mrazáku. Voda nám přes noc zmrzla a svůj objem zvětšila, naštěstí láhev byla z plastu, tak se jen „vyboulila“. Ještě jsme zkoumali, co udělá chlad s horkým vzduchem v uzavřené pet láhvi. Tentokrát se láhev zdeformovala jako bychom ji zmačkali.

Také jsme si vyrobili papírový kaleidocyklus.

              

Zpráva o činnosti klubů v Plzeňském regionu v roce 2020

Pravidelná činnost

V Plzeňském regionu pracovalo v roce 2020 sedm klubů a v rámci klubových setkání probíhaly jednou týdně/jednou za 14 dní pravidelné přírodovědné a ekologické aktivity s důrazem na trvale udržitelný rozvoj, fyzikální a chemické experimenty, fyzikální pozorování a měření a aktivní rozvoj zájmu žáků o robotiku, elektroniku a elektrotechniku – ZŠ Zbiroh 2x, ZŠ Štěnovice 2x, Gymnázium Stříbro 2x, DDM Stříbro 1x. Letos všechny kluby také v závěru kalendářního roku pro svoji badatelskou činnost využily Adventní kalendář s pokusy ÚDiF. V jarním a podzimním období kluby díky pandemii Covid-19 také poprvé pracovaly online distanční formou.

Akce

Kromě pravidelné činnosti byly realizovány nepravidelné akce pro organizované i neorganizované děti a mládež v městech a obcích, regionu a v ČR – Dny otevřených dveří, Den s vědcem, exkurze a přednášky – History park Ledčice, Ekodepon, Fyzika hlavou a rukama, Jaké bude počasí a podobně a odborné exkurze na AV ČR, ZČU a VŠCHT.

Soutěže, přehlídky, projekty

Kluby se účastnily soutěží a popularizační a prezentační činnosti v rámci místních, regionálních, republikových i mezinárodních akcí – May Day, Dny vědy a techniky, Pohár vědy, ESDY – colours, Science on Stage aktivity, roční projekt Globe – studánka, STEM aktivity, EKO aktivity, ChemQuest, Věda hrou, Termotalent, Postav kuličkovou dráhu atp.

Vícedenní vzdělávací akce

Z vícedenních vzdělávacích akcí jsme realizovali společné setkání Mladý vědec v Plzeňském kraji a proběhl letní příměstský tábor s debrujárskými pokusy a bádáními a letní vzdělávací dvoudenní aktivity Putování za vědou.

Charitativní a společenská činnost

Debrujáři Plzeňského kraje se také zapojili do společenské a charitativní činnosti na akcích Roušky a informace pro seniory, Světový den laskavosti – „Laskavec 2020“, Den boje proti rakovině, Vánoční bazárek, Krabice od bot, Ježíšek pro Záchrannou stanici živočichů v Rokycanech a útulek pro psy v Němčovicích, Charitativní bazárek na pomoc zvířatům v Austrálii v rámci projektu „Pomáháme jim přežít“.

Sebevzdělávání a lektorská činnost vedoucích klubů

Vedoucí klubů si po celý rok nejen rozšiřovali a doplňovali svoje vlastní vzdělání, ale zároveň sami vedli lektorskou činnost, kde prezentovali badatelské debrujárské aktivity. Sebevzdělávání – pravidelná setkání Elixír do škol centrum Plzeň, online konference Elixír do škol, Veletrh nápadů učitelů fyziky, letní kemp AV ČR, letní škola GTP a další, lektorská činnost Science on Stage online konference, letní kemp AV ČR, letní škola GTP, Veletrh nápadů učitelů fyziky, Učíme se venku a podobně. Vedoucí KMD Zbiroh Ing. et Mgr. Andrea Tláskalová se stala jednou z učitelek v pořadu ČT „UčíTelka“.

Naše úspěchy

Ekotým Zbiroh se umístil mezi 7 nejlepšími finalisty ze 62 projektů z ČR, národního kola soutěže „Brána k druhým“. Další významné ocenění za projekt ochrany ptactva „Brána k druhým“ v Národním technickém muzeu převzaly zástupkyně Ekotýmu od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy i Národního institutu dalšího vzdělávání.

Klub malých debrujárů při Gymnáziu Stříbro získal prestižní ocenění pro nadané jednotlivce a kolektivy do 15 let Zlatý oříšek 2020 a 1. 1. 2021 jste přímý přenos z vyhlášení vítězů mohli sledovat na ČT 2.

Klubová činnost a projektové aktivity byly podpořeny MŠMT, Plzeňským krajem, městy Stříbro a Zbiroh, obcí Štěnovice a Nadačním fondem Zlatý oříšek. Děkujeme za důvěru a podporu naší celoroční činnosti.

Statistika: 105 děti do 15 let (1. a 2. stupeň ZŠ), 28 mládež od 16 do 19 let (SŠ), 11 dobrovolníků – 4 studenti VŠ a 7 učitelů ZŠ a SŠ.

Zpracovala PhDr. Jitka Soukupová, zástupce Plzeňského regionu

Jak to vidí termokamera

Po malých skupinkách jsme mohli ve Štěnovicích pozorovat předměty kolem sebe okem termokamery. Za podporu děkujeme Plzeňskému kraji.

A co vše jsme pozorovali?

Porovnali jsme hrnek s horkým čajem a misku se lžičkou, ze které jsme snědli zmrzlinu. Na koberci je patrná stopa člověka, který tudy prošel. Prohlédli jsme si radiátor i okno. Samozřejmě, že jsme se museli i my vyfotit.

datum: 15. 12. 2020

počet dětí a dospělých: 8 + 2

Tato aktivita byla realizována za podpory Plzeňského kraje v rámci Podpory volnočasových aktivit v Plzeňském kraji.

 

 

„Hrajeme“ si s ozoboty

Na první schůzce 9. 1. 2020 si debrujáři ze Štěnovic hráli s roboty. Prvním úkolem bylo naučit se ozobota zapnout a vypnout. Pak už jsme se snažili naučit ozobota poslouchat.

Pro pohyb jsme nejprve použili ozobotí dráhu od výrobce. Další dráhy jsme už vytvářeli pomocí fixů a ozokódů.

Nejtěžším úkolem bylo, co nejrychleji projet s ozobotem dráhu dlouhou jeden metr, která musela být nakreslena na papíru A3. Nakonec jsme ozoboty nechali proběhnout na tabletech.

datum: 9. 1. 2020

počet dětí a dospělých: 13 + 2

 

 

Vyrábíme a pokusujeme s ÚDiFem

Prapodivný kalendářní rok 2020 debrujáři ze Štěnovic zakončili vyráběním s ÚDiFem.

V prosinci jsme mohli ve dvojicích vyrobit jednu „hračku“ nebo prozkoumat fyzikální jev.

Úžasné divadlo fyziky = ÚDiF pro nadšence připravilo adventní kalendář s pokusy. Netradiční kalendář se nám moc líbil.

Prosinec, 12 dětí, 2 dospělí

 

 

Zařízení na měření délky a porovnávání hmotností

Debrujáři ze Štěnovic stále pracují on-line.

Začali jsme porovnávat a měřit délky, výšky hloubky různých předmětů kolem nás. Zjistili jsme, jak velký je náš „palec“, „loket“ a „stopa“.

U menších předmětů jsme určovali hmotnost na vahách, které máme doma.

A protože rádi bastlíme, vyrobili jsme si metry, měřítka a roztodivné váhy. Na výrobu jsme použili věci, které máme doma.

Datum: 23. 11. 2020

Děti a dospělí: 12 + 2

Domácí bádání ve Štěnovicích

Dnes jsme doma hledali různé přístroje, s jejichž pomocí změříme různé fyzikální veličiny. Určovali jsme hmotnost, objem, délku, teplotu ale i odpor vlastního těla. Změřili jsme rozměry knihy, délku hodu granátem, dobu potřebnou na 10 dřepů, teplotu lidského těla i teplotu ovzduší, hmotnost morčete i nás, objem vody. Vše jsme fotografovali.

16 žáků 9.11.

 

 

 

Vytvořil TomyS - http://tomys.4fan.cz/