Category Archives: Nezařazené

Ke hvězdám

Štefánikova hvězdárna

Debrujáři z KMD při ZŠ Jakutská navštívili Štefánikovu hvězdárnu a ověřili si tak některé své vědomosti v praxi. Pozorovali jsme také noční oblohu a zhlédli krátký dokument o planetě Zemi.

Datum: 20. 11. 2019, počet účastníků: 18 + 2

 

Šetrně k planetě – téma pro naše Globe Games

Noc vědců je každoroční setkání veřejnosti s vědou a vědci.  

 Noc  vědců v České republice má již dlouholetou tradici a koná se již od roku 2005. Techmania jako národní koordinátor spolu s partnery každoročně připravuje bohatý program sestávající ze show, kreativních dílen, hudebních vystoupení, populárně laděných přednášek či soutěží. Na všech lokalitách organizátorů Noci vědců se v jeden večer populární formou představuje věda a zejména její nositelé: vědci, vynálezci, technici, komunikátoři vědy… Číst více

Ve Zbiroze bádáme v přírodě i ji uklízíme

Ukliďme svět – Ukliďme Česko

Také naše debrujárci – gloubíci, kteří pravidelně bádají o přírodě v přírodě, se na chovatelském kroužku zapojili do akce a uklidili okolí školy, aby se líbilo nám i zvířátkům.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

Děkujeme organizátorům za poskytnuté rukavice a pytle. Číst více

KMD Stříbro představil svoji činnost na evropské přehlídce Science on Stage

Celoroční projekt Slavní vědci a objevitelé, na kterém ve dvou věkových a obsahových a prezentačních úrovních pracují debrujáři z KMD Stříbro, jsme měli možnost představit na evropské přehlídce Science on Stage 2019.

Ve dnech 31. října – 3. listopadu 2019 se v portugalském Estorilu konala evropská přehlídka Science on Stage. Mezi vybranými přírodovědnými projekty, které reprezentovaly Českou republiku byl i projekt realizovaný v rámci Mladého vědce 2019 – Navštivte s námi slavné vědce a objevitele. Číst více

Debrujáři z Doctrina – Podještědské gymnázium se prezentují na EDUCA MY JOB Liberec

Debrujáři z liberecké Doctriny – Podještědského gymnázia si i tento rok troufli prezentovat pokusy s plazma koulí, termokamerou a indukčním vařičem u stánku školy, ale i předvést pódiové vystoupení. Podívejte se na YouTube, jak se jim jejich fyzikální show povedla.

Odkaz na fyzikální show připojujeme zde: https://www.youtube.com/watch?v=vspvLLhj1YQ&feature=youtu.be

8. ročník Poháru vědy BEPPO 2019 je téměř u konce, 9. ročník FOCUS 2020 se připravuje

O víkendu 14. – 16. června 2019 proběhlo v Nymburce mezinárodní finále 8. ročníku Poháru vědy BEPPO 2019.

Celkem 22 českých, slovenských a tureckých týmů se utkalo ve finále o poháry ve třech věkových kategoriích, cenu poroty za nejlepší pódiový experiment, cenu poroty za nejlepší soutěžní stánek a hlavně o putovní pohár docenta Milana Rojka.

V pátek se sešly všechny soutěžní týmy v rekonstruovaných prostorách internátu SOU a SOŠ Nymburk. Nejprve si týmy připravily své soutěžní stánky a v 17 hodin začala první část soutěže. Ve dvou 90 minutových blocích se na pódiu vystřídalo postupně v tříhodinovém matatonu experimentů nejprve sedm týmů z druhé kategorie – žáci 1. stupně ZŠ, potom deset týmů z třetí kategorie – žáci 2. stupně ZŠ a na závěr pět týmů ze čtvrté kategorie – střední školy. Číst více

Vytvořil TomyS - http://tomys.4fan.cz/