Vystoupení Debrujárů na zahradní slavnosti ZŠ Štěnovice.

Ve čtvrtek se konala zahradní slavnost ve Štěnovicích, kde své umění a znalosti představili malí Debrujáři. Tato talentovaná skupina mladých vědců si připravila různé pokusy, které přilákaly pozornost a nadšení všech přítomných.

Každý z Debrujárů si připravil svůj vlastní pokus, čímž ukázali svou kreativitu a vědecké nadšení. Nejmladší členkou týmu byla Natálka z první třídy, která svým vystoupením doslova okouzlila publikum. Natálka použila svého plyšového pejska k demonstraci statické elektřiny. Pomocí jednoduchého tření dokázala vytvořit dostatečný náboj, aby její sestra pocítila efekt, když se její vlasy začaly zvedat. Dalším zajímavým pokusem, který Natálka předvedla, bylo „papání“ polystyrenových kuliček jejím plyšovým pejskem. Kuličky se díky statické elektřině přichytily na plyš a vytvořily tak iluzi, že pejsek skutečně jí.

Druháci Kryštof a Tomáš předvedli také své fascinující pokusy. Kryštof naučil rozinky tančit. Pomocí perlivé vody a rozinek demonstroval princip vztlaku a ukázal, jak bublinky oxidu uhličitého přichytávající se na povrch rozinek způsobí jejich stoupání a klesání ve vodě.

Tomáš zase ukázal, že bez kyslíku nelze, aby svíčka hořela. Předvedl to pomocí pokusu, kde hořící svíčku zakryl sklenicí. Jakmile došel kyslík, svíčka zhasla. Tento pokus jasně demonstroval základní principy chemie a potřebu kyslíku pro hoření.

Natálka nafoukla balonek pomocí vyrobeného plynu, který vznikl reakcí jedlé sody a octa. Děti byly nadšené, když viděly, jak se obyčejný balonek sám nafukuje.

Šimon si připravil pokus s kinder vajíčky, která se neustále převracela. Jednu část vajíčka zatížil modelínou, což způsobilo, že vajíčko se stále vracelo do své původní polohy, ať už ho postavil jakkoli. Tento jednoduchý, ale velmi působivý pokus ukázal princip těžiště a stabilitu objektů.

Bert s Filipem si připravili podvodní sopku. Pomocí směsi octa, jedlé sody a potravinářského barviva vytvořili efekt erupce pod vodou, což připomínalo skutečnou podvodní sopku. Kromě toho Bert s Filipem připravili pro všechny směs na výrobu mega bublin, které si děti mohly samy vyzkoušet. Mega bubliny byly velkým hitem a bavily děti i dospělé po celé odpoledne.

Adéla a Sabina pak předvedly klasickou sopku, kterou vyrobily pomocí plastového kelímku a modelíny. Jejich sopka s velkým dramatickým efektem chrlila „lávu“, což bylo vizuálně velmi působivé a děti nadšeně sledovaly, jak se sopka „probouzí k životu“.

Vystoupení Debrujárů ze Štěnovic na zahradní slavnosti bylo nejen zábavné, ale také poučné. Děti ukázaly, že věda může být fascinující a že i jednoduché pokusy mohou přinést mnoho radosti a poznání. Děkujeme všem Debrujárům za jejich skvělou práci a těšíme se na další podobné akce, kde nám opět předvedou své vědecké dovednosti a kreativitu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *