Medvídek silák
Zajímavé video průběhu tlakové deformace obřího gumového medvídka naleznete zde (5 min): https://www.youtube.com/watch?v=47RVhGnILiI
Další ukázky experimentování s medvídky naleznete tady (7 min): https://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/michaelovy-experimenty/198-nesmrtelni-medvidci/
To určitě doma ani v klubu nezkoušejte! My se z bezpečnostních důvodů spokojíme s menším experimentem.
Pomůcky: 2 obdélníky z pevného kartonu nebo dvě dřevěné či plastové podložky, medvídci, zátěž (například krabice s mlékem nebo plechovky s pitím nebo závaží)
Postup: Medvídka na začátku změříme – jeho tloušťku. Naše počáteční parametry: tloušťka 12 mm.
Medvídka položíme mezi dvě podložky a zatížíme jednou krabicí s mlékem na dobu 30 s.
Poté opět změříme tloušťku medvídka po sejmutí zátěže a po 30 s od sejmutí zátěže.
Celý pokus opakujeme s postupně se zvětšující hmotností zátěže tak dlouho, dokud se tloušťka medvídka při měření ihned po sejmutí zátěže nezmenší na polovinu původní tloušťky. Zjistíme, jakou zátěž medvídek unesl.
Co pozorujeme: Medvídek se postupně stlačuje. Jeho tloušťka se zmenšuje a zvětšuje se plocha jeho povrchu. Po ukončení tlakového působení se medvídek se téměř vrací do svého původního tvaru.
Vysvětlení: Medvídci jsou tvořeni převážně želatinou a cukrem. Želatina – z latinského slova gelatus neboli „zmrazený, nehybný“. Hlavní složkou želatiny je kolagen, což je koloidní soustava s porézní sítí volně uspořádaných molekul, které si pamatují svoji stavbu a vrací se do původního stavu. Jsou tím velmi odolné namáhání v tahu a tlaku, což je významné pro správnou činnost kloubů, chrupavek či vazů a také pro pružnost lidské pokožky. Zkuste zatlačit na svoji dlaň například minci a pozorovat, co se s kůží děje po jejím odebrání.
Aktivita byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2020.