Z České Lípy na ESI 2023 do Mexika

Expo-Sciences jsou nesoutěžní multikulturní výstavy, které představují projekty STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) vytvořené dětmi a mládeží z celého světa a také interaktivní exponáty institucí, které se STEAM souvisejí.  Díky členství v Asociaci malých debrujárů ČR měli členové KMD při Gymnáziu Česká Lípa opět měli možnost ucházet se se svými projekty o účast na ESI 2023 Mexico.

Výběrovým řízením tentokrát prošli hned dva projekty „EKO-PET“ a „CHEMISTRY JOURNEY AROUND THE WORLD“.

Samotná přehlídka se konala 21. – 27. 10. 2023 pod dohledem kouřící sopky na univerzitní půdě ve městě Puebla. Adam Špindler, Šimon Janoušek, Klára Cebulová a Lenka Bláhová si připravili projekt „EKO-PET“, který poukázal na možnost recyklace PET láhví pro edukativní účely. Jedním z představených způsobů byla výroba filamentu pro dnes velmi populární 3D tisk, druhým způsobem recyklace byla sbírka fyzikálních a chemických experimentů, při kterých je možné PET láhve využít. Na tento projekt tematicky navázali debrujáři ze Stříbra, kteří prezentovali využití nápojových plechovek při experimentování. Stejně tak provázané byly i další projekty. „Chemická cesta kolem světa“ českolipských studentů Michaely Machové, Lucie Nyklové, Pavla Prokopa a Milana Vencla, která přestavovala různé předměty či pochutiny typické pro různé země a využívala je při chemických experimentech, byla propojena s projektem „Fyzikální cesta kolem světa“, kde studenti ze Stříbra prezentovali stejné předměty či pochutiny pomocí fyzikálních experimentů. To že všechny čtyři projekty zaznamenávají velký úspěch, bylo poznat díky tzv. stickers aktivitě, kdy každý účastník uděloval samolepky projektům, které ho nějakým způsobem zaujaly.

Program Expo-Sciences zahrnuje kulturní a vědecké návštěvy, volnočasové aktivity, workshopy a konference. Do těchto aktivit měli naši studenti možnost se zapojit a svou šanci naplno využili. Kromě různých cestovatelských zkušeností a zážitků si přivezli spoustu nových nápadů a inspirací pro svoje další studium. Jejich IG profily jsou bohatší o desítky nových sledujících a desítky nových profilů sledují. Přesně takto se dnes budují mezinárodní přátelství. V neposlední řadě poznali novou zemi a novou kulturu, ochutnali nová jídla. Zjistili také, že ne ve všech koutech světa je znalost anglického jazyka dostačující, a že se tu a tam i další cizí jazyk hodí. Měli možnost podívat se na pyramidy Teotihuacán a Cholula a také prozkoumat pamětihodnosti ve městech Mexico City a Puebla.

Za tuto příležitost je na místě poděkovat partnerům projektů: Nadace ORLEN Unipetrol, Liberecký kraj, město Česká Lípa, město Kamenický Šenov, Kořínek Jiří (oceňování majetku) a všem podporovatelům našeho projektu na https://www.startovac.cz/projekty/ceskolipsti-debrujari-s-pokusy-kolem-sveta-do-mexika

datum: 18. – 28. 10. 2023 děti + dospělí: 8 + 2

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *