Nymburští debrujáři se tradičně účastnili akce v rámci projektu Mladý vědec 2019 – Věduláka – Ledové Prahy.
Odpoledne po vysvědčení se nymburští debrujáři a jejich spolužáci sešli v DDM Nymburk, kde jsme zahájili výchovně vzdělávací pobyt Vědulák – Ledová Praha 2019. Letos jsme se sešli ve velmi hojném počtu 20 zájemců. Po rozložení karimatek a spacáků jsme si společně připravili večeři a jídlo na další dny, které nám přivezlo Tesco až do místa přespávání.
Pátečním ránem nás doprovázelo sluníčko, které nás polechtalo po tváři a bylo znát, že už má sílu a jaro je za dveřmi. Jako první jsme navštívili fascinující Muzeum miniatur u Strahovského kláštera, kde nás čekaly neskutečné rarity – v podobě vlakové soupravy zachycenou na vlásku v uchu jehly, portrét A. Čechova na makovém zrnku, …! Tyto exponáty byly v mikrometrových škálách. Všichni jsme obdivovali trpělivost a neskutečnou zručnost autorů.
Z miniatur jsme zavítali do Strahovské knihovny, která vznikla již v roce 1143. V ní nás čekaly přírodovědné zajímavosti, historické listiny s 1 500 prvotisky a 3 000 rukopisů a přes 200 000 svazků v tamějších depozitářích.
Nádech historie a posílení národní hrdosti a národního ducha jsme mohli načerpat v historických budovách Senátu Parlamentu ČR na Malostranském náměstí – v prostorách Valdštejnského paláce. Palácový komplex nechal v letech 1623–1630 vystavět generalissimus Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (jeden z nejmocnějších a nejbohatších šlechticů té doby).
Po vydatném obědě v čínské restauraci jsme páteční hon za poznáním zakončili v Nové budově Národního muzea. Zde jsme zhlédli celkem 3 zajímavé expozice: Světlo a život – sluneční záření má jako stavební kámen života na Zemi klíčovou roli v evoluci a rozmanitosti organismů. Výstava nám představila život v jeho nejrozmanitějších formách přizpůsobených na (ne)dostatek světla v různých biotopech; Keltové – na výstavě Keltové jsme se seznámili nejen s duchovním i každodenním životem keltských kmenů, ale také s bohatým a proměnlivým světem doby železné ve střední Evropě; Noemova archa – zoologická expozice nám představila fascinující svět živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu.
A je tu brzká ranní sobota a my se po snídani toužebně vydáváme za „Chňapíkem“ do Krokodýlí Zoo v Holešovicích. Zde nás místní ošetřovatelé seznámili s životem těchto nebezpečných plazů, kteří Zemi obývají již několik miliónů let. Kromě velkých krokodýlů a aligátorů, které byli samozřejmě z druhé strany výběhů, jsme si mohli pochovat „malého“ asi 30 cm velkého krokodýla. Pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek.
Po obědě v OC Harfa jsme zavítali do Muzea slávy českého hokeje. Tuto interaktivní výstavu jsme si skvostně užili. Mohli jsme zde zhlédnout dresy a trofeje z minulosti a současnosti. Kdo si nezahrál minihokej a nezabruslil na speciální ploše, jako by tu nebyl.
Naši víkendovou pouť za poznáním jsme zakončili v Galerii ocelových figurín u Václavského náměstí. Ze železných automobilových odpadních součástek zde byly vytvořeny filmové postavy, automobily, motorky aj. Tato výstava nám vyrazila dech a všem ji vřele doporučujeme!
Účast: 2 + 20
David Michálek, vedoucí klubu
Aktivita byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2019.