TÝDEN MOZKU OČIMA KMD Z ČESKÉ LÍPY

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

Letos poprvé jsme měli možnost se aktivně zapojit. Ve dnech 18. a 19. 3. jsme spolu s KMD při Gymnáziu Stříbro a s KMD Zbiroh prezentovali experimenty na Akademii věd České republiky.

Pro malé i velké návštěvníky festivalu jsme si připravili sérii pokusů a vědeckých hraček s tématikou mozku. Mozek na nás koukal z pod misky plné hydrogelových koulí a vody, levitoval v hydrogelových koulích s vodou, obarvovali a odbarvovali jsme mozek na počkání, svítili jsme si na mozek papírovou baterkou, zaháněli brouka z hlavy, nejmenší návštěvníci u nás provázeli matičku mozkovým bludištěm. Zkrátka „Mozek všude, kam se podíváš“, ano, to byl název našeho příspěvku.

Kromě toho jsme pro návštěvníky připravili i čichové zkoušky, velký úspěch zaznamenala tabulka s názvy a vzorci látek, které jednotlivé vůně způsobují. Novinkou v našem repertoáru byly barevné třepací láhve.

Z víkendové prezentace jsme si přivezli spoustu zážitků a nových zkušeností. Děkujeme organizátorům za tuto příležitost.

18. a 19. 3. 2023 počet dětí + dospělích + veřejnost 6 + 1 + cca 1500

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *