KMD Stříbro na Týdnu mozku

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

Ve dnech 18. a 19. března 2023 se debrujáři z KMD při Gymnáziu Stříbro spolu s debrujáry z KMD při Gymnáziu Česká Lípa a KMD Zbiroh zúčastnili již popáté Týdne mozku na Akademii věd České republiky. Po dvou letech, kdy akce probíhala online, jsme si velmi užili, že letos již bylo možné ji opět uspořádat prezenčně.

Moc děkujeme za pozvání a příležitost prezentace debrujárských aktivit na této perfektně zorganizované akci plné zvídavých a nadšených návštěvníků.

A co jsme divákům představili? Naše expozice měla název „Optické iluze nejen před a za zrcadlem“ a představili jsme v ní nejen Asociaci malých debrujárů jako celek, ale i naši klubovou činnost a pochlubili se oceněním Zlatý oříšek pro nadané děti České republiky a aktivitami realizovanými v posledním roce. Prostřednictvím fotoknih jsme také představili naši účast na světových přehlídkách dětských a mládežnických vědeckých projektů Expo Sciences International. Ale hlavně jsme si připravili spoustu optických iluzí. K mnohým z nich potřebujeme válcové nebo rovinné zrcadlo, aby si návštěvníci vyzkoušeli, jak moc je zrak klame. Během interaktivní prezentace optických iluzí na našem stánku museli účastníci zapojit nejen zrak, ale hlavně mozek, aby zjistili, proč k dané optické iluzi dochází a zda je klame zrak, nebo právě mozek. A tak mohli odhalit tajemství Jastrowových mističek, válcových zrcadel, skrytých obrázků či Sugihariho těles dvojího tvaru.

Datum: 18. a 19. 3. 2023, počet dětí, dospělých, veřejnost: 6 + 1 + 1000 až 2000

Děkujeme za podporu Nadaci Orlen Unipetrol, městu Stříbro a Plzeňskému kraji za podporu realizace této akce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *