Stříbrujáři na Expo Sciences International v mexické Pueble

Expo Sciences International jsou mezinárodní multikulturní přehlídky dětských a mládežnických STEAM projektů (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics).  Letos jsme se ve svých celoročních projektech zaměřili na ekologii a popularizaci vědy a členové KMD při Gymnáziu Stříbro se ucházeli se svými dvěma projekty o účast na ESI 2023 Mexico.

Výběrovým řízením úspěšně prošly oba dva projekty ekologický „4R+ 1E“ a vědecký popularizační „PHYSICAL JOURNEY AROUND THE WORLD“.

Samotná přehlídka se konala ve dnech 21. – 27. 10. 2023 pod dohledem kouřící sopky Popokatepetl na univerzitní půdě UPAEP ve městě Puebla. Studentky Michaela Sůvová, Karolína Buhlová, Monika Mahdalová a Adéla Stodolová zde představily projekt „4R + 1E“, který byl zaměřen na možnost recyklace nápojových plechovek, PET lahví a tetrapaků pro edukativní účely.

Druhý projekt stříbrských studentů Mikuláše Eberla, Terezy Brunclíkové a Terezy Burešové „Fyzikální cesta kolem světa“ byl zaměřen na popularizaci fyziky a její prezentaci na popularizačních akcích. V rámci projektu jsme představili různé předměty, plodiny či pochutiny typické pro různé země světa a využili je při fyzikálních experimentech. Tento projekt byl provázán s projektem studentů z České Lípy „Chemická cesta kolem světa“, kde studenti z České Lípy prezentovali stejné předměty, plodiny a pochutiny prostřednictvím chemických experimentů.

To, že všechny čtyři vzájemně propojené projekty zaznamenaly velký úspěch, bylo poznat během tzv. stickers aktivit, kdy všichni účastníci výstavy udělovali samolepky projektům, které je zaujaly.

Program Expo Sciences mimo vlastní prezentační část zahrnuje také kulturní a vědecké návštěvy, volnočasové aktivity, workshopy a konference. Do těchto aktivit měli naši studenti možnost se zapojit a svou šanci naplno využili. Kromě různých cestovatelských zkušeností a zážitků si přivezli spoustu nových nápadů a inspirací pro svoje další aktivity. Měli možnost podívat se na pyramidy Teotihuacan a Cholula a také prozkoumat pamětihodnosti i moderní stavby ve městech Mexico City a Puebla, ochutnat místní speciality, poznat novou zemi a navázat nová přátelství.

Za tuto příležitost je na místě poděkovat partnerům projektů: Nadace ORLEN Unipetrol, CanPack Stříbro, MŠMT město Stříbro, Plzeňský kraj, NF Zlatý oříšek, Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, Kermi Stříbro, Excellent Stříbro, Agnet a téměř stovce startérů na https://www.startovac.cz/projekty/vsichni-jsou-uz-v-mexiku-poslete-tam-i-debrujary

datum: 18. – 28. 10. 2023, děti + dospělí + veřejnost: 7 + 2 + 3 000

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *