Pokusy se sněhem

Gloubíci nadšeně bádají se sněhem. Mezi nejoblíbenější pokusy patří přikládání sněhové koule nad plamen a solení sněhu spojené s měřením teploty vzniklé směsi.

Při vytvoření sněhové koule zformujeme sněhové vločky tak, že se hustota vzniklého tělesa výrazně zvětší, ale přesto jsou mezi jednotlivými vločkami stále malé skulinky vyplněné vzduchem. Voda, která vzniká táním jednotlivých vloček, při zahřívání koule nad plamenem, vsakuje do těchto skulin a vyplní je. Proto voda ze sněhové koule hned neodkapává. Teprve když jsou všechny skulinky plné vody, začnou se vytvářet kapky, které odkapávají ze sněhové koule dolů. 
Pokud však budeme zapalovačem ohřívat kostku ledu, pak z ní začne voda odkapávat téměř okamžitě –  v ledu nejsou volné skulinky, které by voda vzniklá táním nestačila vyplnit. Kapky vody se nevsakují do ledu, ale rovnou odkapávají.

Černý povrch zahřívané sněhové kole není způsobený samotným sněhem, ale sazemi, které vznikají uvolněním látek vzniklých nedokonalým spalováním náplně zapalovače.
Zdroj: https://fyzmatik.pise.cz/1618-proc-z-americkeho-snehunekape-voda.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *