Stříbro – Noc vědců 2022

V pátek 30. září 2022 proběhla v celé Evropě European Researchers’ Night známá u nás v České republice jako Noc vědců, tentokrát s podtitulem Všemi smysly. Jedna z desítek Nocí vědců probíhala i na náměstí a na radnici ve Stříbře.

Pod záštitou Západočeské pobočky České astronomické společnosti se zde podíleli na šestihodinovém podvečerním a večerním programu město Stříbro, Debrujáři a Gymnázium Stříbro, SOŠ Stříbro, ZŠ Stříbro Mánesova, ZŠ Zbiroh, Katedra fyziky FAV ZČU, KMT FPE ZČU, Hvězdárna v Rokycanech a Plzni a Západočeská pobočka České astronomické společnosti.

Od 16 do 19 hodin zaplnili stánky před radnicí dětští a mládežničtí vystavovatelé, od 19 do 22 hodin pak zástupci ZČU a ČAS. A tak jste nejprve mohli zapojit svoje smysly při odhalování neviditelného nápisu termokamerou, chemickém a fyzikálním experimentování všech tří stříbrských škol, které se do programu zapojili, nechat zmást svůj mozek optickými iluzemi a spoustu dalšího.

Večer jste pak mohli zapojit svůj hmat, zrak a hlavně i chuť při „vaření “ jedlé komety. Ačkoli počasí pozorování příliš nepřálo, nakonec se ukázal i Saturn. A co udělá tekutý dusík ve stříbrské kašně? To se dověděli ti, kteří vydrželi až do samého závěru.

Po celou dobu programu probíhaly na radnici odborné přednášky a obřadní síň radnice zaplnilo až ke stropu mobilní planetárium.

Akce byla podpořena z dotace Plzeňského kraje Podpora mezinárodní spolupráce dětí a mládeže 2022

Datum: 30. září 2022, dětí + dospělých + návštěvníci: 14 + 3 + 300

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *