Národní finále Hydrogen Grand Prix

Dne 28. května 2024 se členové českolipského debrujárského klubu poprvé zúčastnili závodu RC modelů autíček na vodíkový pohon Hydrogen Grand Prix.

Závody probíhaly v ostravském Trojhalí Karolína. Tým žáků školy během školního roku staví model RC autíčka v měřítku 1:10. Model je složen z dodaných dílů, které je možné upravovat a vylepšovat. Zdrojem energie je baterie, napájená vodíkovým palivovým článkem. Ten za jízdy baterii stále dobíjí a zvyšuje tak dojezd autíčka. Cílem závodu není jezdit co nejrychleji, ale plynule a úsporně.

Tyto mezinárodní závody pořádá pro střední školy už řadu let americká firma Horizon Educational. Je to program pro podporu ekologických vodíkových technologií a zvyšování povědomí o tyto technologie mezi mládeží. Závodníci z České Lípy byli zpočátku na předposledním řádku průběžné výsledkové tabulky, ale postupně začali stoupat v závěru 4hodinového vytrvalostního maratónu obhájili 5. místo.

Již teď mají spoustu nápadů, jak svůj model do příští sezóny vylepší.

Těchto závodů se tým mohl zúčastnit jen díky podpoře Nadace ORLEN Unipetrol, Libereckého kraje a města Česká Lípa kterým tímto děkujeme.

27. – 29. 5. 2025 4 děti + 1 dospělí

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *