Meloun je perfektní občerstvení, obzvlášť když ho v horkém dni vytáhneme z lednice a ihned podáváme. Můžeme ho využít jako svěží letní dezert, ve smoothie i různých domácích nápojích a sorbetech. A jaké fyzikální experimenty, pozorování a měření můžeme s melounem provádět? Můžeme se pustit i do měření vedoucích k matematickým výpočtům.
- Druhy melounů se rozlišují podle barev, tvarů, struktuře jejich slupky nebo podle semínek. Na celém světě existuje více než 1200 druhů melounů, které jsou pěstovány v asi 100 zemích světa. Je to dáno tím, že melounu se poměrně dobře daří v širokém rozmezí teplot. Meloun můžete tedy mít jak z Maroka, tak třeba z Kazachstánu.
- V některých zemích (jako třeba v Japonsku nebo Číně), je hodně starou tradicí dát někomu meloun jako dárek. Prý se tak předává láska a přátelství.
Melounová matematika, aneb procenta experimentálně
Meloun je ideální pomůcka nejen pro měření různých fyzikálních veličin, ale i pro oprášení matematických výpočtů. Pojďme na to.
Určete experimentálně, jakou část melounu tvoří dužina, kůra a semínka. Výsledek vyjádřete v procentech. Ti zdatnější z vás mohou přidat i kruhový diagram (na počítači – Excel, na papíře vlastní – pravítko, kružítko a pastelky).
Pomůcky:
- meloun
- nůž
- miska na semínka
- talíř na dužinu
- talíř na kůru
- digitální váha
Úkoly:
- zvažte celý meloun
- zvažte samotné talíře a mističky
- rozkrojte meloun na díly
- na jeden talíř vykrájejte veškerou dužinu, na druhý talíř kůru
- z dužiny vyberte vaškerá semínka a vložte je do mističky
- určete hmotnost dužiny, kůry a semínek
- vyjádřete procentuálně zastoupení kůry, dužiny a semínek v melounu
- sestrojte kruhový diagram pro danou situaci
Aktivita byla realizována v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2020.