Mladý vědec 2019: celorepublikové setkání v Olomouci

  1. – 24. listopadu se 8 členů klubů Malých debrujárů Kyjov I. a Kyjov II. zúčastnilo setkání nadané mládeže v rámci projektu Mladý vědec 2019.

V pátek odpoledne jsme se ubytovali na vysokoškolských kolejích a po večeři si skupiny dětí z celé republiky předváděly připravené pokusy. Naše mladší parta se předvedla s hračkami na těžiště, skupina starších ukázala pokusy s nafouklým balónkem s citrusy a s nafouklým balónkem, ve kterém byla uvězněna mince. Balónek cestoval místností, až jej mince prořízla a praskl.

V sobotu jsme dopoledne absolvovali Workshop Davida Michálka. David nám ukázal vzdušný vír z horké vody se suchým ledem, pak rostly obrovské bubliny z misky apod. Další pokusy jsme prováděli ve dvojicích. S pomocí suchého ledu jsme nechali zmrazit gumičku, vajíčko, suchý led v balónku sublimoval až balónek praskl. Nakonec si každý účastník vyrobil smetanovou zmrzlinu.

Odpo ledne jsme navštívili Pevnost poznání. Podařilo se nám dostat do chemické laboratoře. Osmákům se okamžitě propojila teorie ze školy s praktickými pokusy. Výborné pokusy o iluminaci různých prvků a pokusy s ohněm. V pevnosti bylo hodně zajímavého o historii Olomouce, o lidském těle apod.

Po večeři jsme si při workshopu Zdeňka Hubáčka vyrobili letadla, která jsme pak pouštěli na chodbě.

V neděli jsme posnídali, rozloučili se s novými kamarády a pospíchali na vlak domů. Plni dojmů jsme se v pořádku vrátili rodičům.

vedoucí KMD Kyjov II., Mgr. Jitka Režňáková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *