Fairtradové posezení

Debrujáři KMD Stříbro se zapojili do zvyšování povědomí o Fairtrade. V rámci evropského projektu Future League připravili pro své spolužáky, ale i širokou veřejnost během roku program zahrnující pestrou škálu fairtradových aktivit.

Víte, co je Fairtrade?

Fairtrade je obchod založený na partnerství. Fairtrade je certifikace zboží, které splňuje určité sociální, ekonomické a ekologické standardy. Smyslem této certifikace je poskytnout pěstitelům, zaměstnancům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu (zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky) možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pěstitelé a zaměstnanci dostávají v rámci systému Fairtrade za své kakao nebo kávu výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí. Fairtrade znamená spravedlivější obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv a šetrnost k životnímu prostředí. Mezi základní principy Fairtrade patří:

  • výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí
  • dlouhodobé obchodní vztahy
  • dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO)
  • zákaz nucené a dětské práce
  • dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit
  • kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie
  • zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin
  • šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů

Naše první aktivita

V rámci prvního bloku aktivit jsme si připravili v úterý 23. května 2023 pro studenty školy a veřejnost odpolední Fairtradové posezení. Jednalo se o neformální posezení s fairtrade kávou, čajem, čokoládou a ochutnávkami drobných pochutin doplněné o promítání dokumentu Ve stínu kakaovníku a informaci o fairtrade produktech a zvýšení informovanosti všech účastníků o fairtradových produktech, významu fairtrade, fairtradových aktivitách.

Nápady na další Fairtrade aktivity a informace pro naši další činnost jsme čerpali zde: https://fairtrade.cz/

Více informací o Future League naleznete zde: https://www.science-on-stage.eu/project/future-league

Datum: 23. 5. 2023, počet: debrujáři: 17, dospělí: 3, ostatní: 45

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *