Den Země s debrujáry ze Štěnovic

Víte, jak se naše planeta změnila za pár desetiletí? My jsme se podívali na jeden díl seriálu  Historie – Den Země, Nečekané souvislosti dějin. Zjistili jsme, že 22.4. se od roku 1970 připomíná jako Den Země, ale také, že 22.4.2010  se stala jedna z největších ekologických katastrof lidstva – havárie obrovské ropné plošiny. Lidé v tento den upozorňují na špatný stav našeho životního prostředí.

My jsme zkoumali, kde končí cesta plastů vyhozených bez recyklování. Ano, zbytky doplují do oceánu. My jsme zkusili takový oceán vyrobit. Použili jsme velkou misku s vodou, jako potravu jsme použili hrášek, mrkev a kukuřici. Zobáky a tlamy žijících živočichů představovaly lžičky a špejle. Bylo nemožné nabrat pouze potravu bez plujících plastů.

Uvědomili jsme si, že je nutné naši planetu šetřit. Například třídit odpad, abychom ho správně třídili, zahráli jsme si Kvarteto na třídění odpadu. Postavili jsme si dynamo na ruční pohon. Využili jsme i solární panel na rozsvícení diody v sestaveném obvodu. Solární panel jsme využili i k pohonu našeho autíčka.

           Jsou to zatím jen maličkosti, ale my už si budeme častěji uvědomovat, že není nutné jezdit všude autem, že i doma a ve škole můžeme šetřit elektřinou  a vodou, v obchodu nemusíme všechno zabalit do igelitového sáčku. Někteří z nás se určitě přidají při čištění okolí od odpadků nebo vysadí strom.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *