První prosincové setkání bylo zvláštní. Přihlásili jsme se přes google učebnu, abychom mohli sledovat kluby ze Zbirohu a Nymburku a také jim předvést naše pokusy s lávovou lampou. Předvedli jsme čtyři pokusy. Na první lampu jsme použili vodu, olej, potravinářské barvivo a šumivou tabletu. V druhém pokusu jsme vodu a tabletu nahradili octem a jedlou sodou. V třetím pokusu jsme použili olej, sůl, vodu a potravinářské barvivo, pro tento pokus by se spíše hodil název solná lampa. Ve čtvrtém pokusu jsme využili vlastnost vosku, který se v horké vodě rozpouští a stoupá na hladinu vody.
Po skončení konference nám zbyl ještě čas na malé vyrábění a bádání. Zkoumali jsme, proč mohou lodě plavat na vodě. Nejdříve jsme si vzali kousek modelíny a tu jsme dali do nádoby s vodou – klesla ke dnu, protože její hustota je větší než hustota vody. Ale když jsme ze stejného kousku vymodelovali lodičku, tak se udržela na hladině – změnili jsme hustotu modelíny, součástí lodičky byl vzduch.
A pak jsme začali vyrábět. Vyrobili jsme si házedlo a „hopsíka“. Házedlo bylo ze dvou proužků čtvrtky. Ty jsme slepili lepidlem tak, aby vytvořily kříž. Střed jsme před startem položili na palec a tužkou nebo ukazováčkem druhé ruky jsme do házedla udeřili, aby letělo. Na výrobu hopsíka jsme potřebovali dřevěné míchátko na horké nápoje a dvě gumičky. Dřívko jsme rozdělili na tři části. Přes všechny tři kousky jsme dali gumičky a prostřední část jsme otáčeli. Pak jsme naši hračku položili na stůl. Natažené gumičky jsme se snažily roztočit a hopsík poskakoval po stole.