Debrujáři za vědou – 1. výjezd Letní vědecké dny – Za prameny s termokamerou

Již druhým rokem realizujeme dvoudenní aktivity Debrujáři za vědou. První den se setkáváme nad fyzikálními, chemickými a přírodovědnými problémy ze různých oblastí a druhý den na dané téma realizujeme exkurzi, během které plníme různé úkoly spojené se zadaným tématem.

Letos jsme první výjezd v rámci „Letních vědeckých dní“ odstartovali téměř na 1. máje. Ve čtvrtek 28. dubna proběhla přípravná teoretická část – práce s termokamerami. Seznámili jsme se s principem termokamery, odhadovali a následně sledovali, kde ve škole dochází k největším únikům tepla, experimentovali podle návodů na webu https://edu.labir.cz/pokusy.

V sobotu 30. dubna jsme pak vyrazili „Za prameny s termokamerou“. Vybaveni pohárky a termokamerami jsme vyrazili do Mariánských Lázní. Nejprve jsme si naplánovali trasu s termokamerou po pramenech a mapovali jsme teplotu pramene u kohoutku, ve skleněném vřídle a v našich pohárcích v závislosti na jejich typu. Termosnímky aktuálně zpracováváme v rámci projektu Očima termokamery. Na závěr našeho vědeckého putování jsme si ještě prošli Stezku spisovatelů, která je velmi zajímavá.

Zajímavosti pro vás:

  • V centru naleznete okolo 40 pramenů, v okolí Mariánských Lázní toto číslo vystoupá až na stovku.
  • Díky rozdílnému chemickému složení léčivých pramenů lze v Mariánských Lázních léčit širokou řadu nemocí. Jsou určeny k léčbě problému zažívacího ústrojí, látkové výměny – prameny Křížový na kolonádě a Ferdinandův, léčba problému ledvin a močových cest – hlavním představitelem je věhlasný Rudolfův pramen – základem účinků je vysoký obsah vápníku ve vodě, respirační onemocnění a problémy – Lesní pramen, urologické obtíže, chudokrevnost – Ambrožův, Karolinin pramen – základem účinků je vysoký obsah hořčíku ve vodě.
  • Teplota pramenů se pohybuje mezi 7 a 10 °C. Jedná se o studené kyselky.
  • Názvy jednotlivých pramenů jsou různého původu – některé nesou na počest jméno slavné osobnosti, manželky panovníka, jiné nesou jméno osoby, která je objevila, jindy se jedná o místní název, v lesoparku je spousta pramenů pojmenována po zvířatech.

Datum, počet dětí, počet dospělých: 28. 4. 2022 – 12 + 2, 30. 4. 2022 – 8 + 2

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *