Vědátoři ve Štramberku (9. 5. 2023)

Vědátoři zavítali do malebného a krásného města Štramberk. Štramberk je město v okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji, poblíž Kopřivnice. Leží na svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory v Libotínských vrších v předhůří Beskyd.

Jako první nás čekala Trúba. Štramberská Trúba je věž z původního štramberského hradu ze 13. století. V roce 1783 se část hradu zřítila a byla rozebrána. Od přestavby v roce 1903 slouží věž dodnes jako rozhledna, ze které je nádherný rozhled do okolí a můžeme vidět romantická panoramata.

Poté jsme měli exkluzivní exkurzi v místní výrobně Štramberských úči, kde jsme si mohli Štramberské ucho vyrobit a sníst. Samozřejmě nechyběl ani nákup cukrovinky domů pro rodinu.

Posilněni Štramberskými uchy jsme se vydali cca 1,2 km do pravěké jeskyně Šipka. Tato jeskyně Šipka proslavila město Štramberk daleko za hranicemi naší vlasti jako významné archeologické naleziště. Roku 1880 zde K. J. Maška objevil při archeologickém výzkumu Šipeckou čelist – úlomek čelisti neandrtálského dítěte datovaného asi 40 000 let před n. l.

Specifická aktivita: 11 Udržitelná města, 12 Odpovědná výroba a spotřeba, 3 Zdraví a kvalitní život

Účast: 2 + 23

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *