VědaFest je zábavný vědecký festival pod širým nebem. Spojuje nadšení pro vědu s interaktivními workshopy, přednáškami a pokusy pro všechny generace. Na festivalu si každý může vyzkoušet úžasné experimenty, setkat se s vědci a zábavnou formou objevovat, jak věda mění svět kolem nás. Letošní ročník se konal 18. 6. 2025 na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích. Toho využili členové KMD Českolipáci se svými spolužáky z Gymnázia Česká Lípa.
Devatenáct studentů z Gymnázia Česká Lípa se zúčastnilo dvou inspirativních přednášek na Fakultě životního prostředí VŠCHT Praha. Obě přednášky se věnovaly aktuálním tématům udržitelnosti a nabídly studentům nejen nové poznatky, ale i prostor k zamyšlení nad vlastní odpovědností vůči životnímu prostředí.
První přednáška s názvem „Jak mohou a musí módní značky zamezovat vzniku odpadu“ se zaměřila na problematiku textilního průmyslu, který patří mezi největší znečišťovatele planety. Studenti se dozvěděli o principech cirkulární ekonomiky, možnostech recyklace textilu a o tom, jak mohou módní značky i spotřebitelé přispět ke snížení ekologické stopy.
Druhá přednáška „Udržitelnost zdrojů vody v době klimatických změn“ otevřela téma, které je v době sucha a extrémních výkyvů počasí stále aktuálnější. Přednášející představili konkrétní příklady hospodaření s vodou, nové technologie i výzvy, kterým čelí nejen Česká republika, ale i celý svět.
Účast na této akci byla pro studenty nejen obohacující, ale i motivující. Mnozí z nich si odnesli inspiraci pro vlastní projekty a chuť aktivně se zapojit do řešení environmentálních problémů.
Velké poděkování patří Fakultě životního prostředí VŠCHT Praha za organizaci a vstřícnost, se kterou studenty přivítala. Věříme, že podobné akce budou pokračovat a pomohou mladé generaci lépe porozumět výzvám, které přináší současný svět.
děti a mládež 19 + vedoucí 2
Realizace byla podpořena z dotační výzvy MŠMT ROPD č.: 0077/7/NAD/2025 v rámci projetu Mladý vědec 2025