Šetrně k planetě – téma pro naše Globe Games

Noc vědců je každoroční setkání veřejnosti s vědou a vědci.  

 Noc  vědců v České republice má již dlouholetou tradici a koná se již od roku 2005. Techmania jako národní koordinátor spolu s partnery každoročně připravuje bohatý program sestávající ze show, kreativních dílen, hudebních vystoupení, populárně laděných přednášek či soutěží. Na všech lokalitách organizátorů Noci vědců se v jeden večer populární formou představuje věda a zejména její nositelé: vědci, vynálezci, technici, komunikátoři vědy…

Letošní ročník je věnovaný šetrnému přístupu k planetě – to je stěžejní téma také letošního ročníku Globe Games. Globe Games je setkání badatelských týmu z celé ČR i s mezinárodní účastí.

Jsme rádi, že jsme na tomto ročníku Noci vědců mohli načerpat spoustu podstatných informací k organizaci GG 2020. Např. toto desatero:

10 tipů jak být šetrný k planetě

Odpad nevytvářím, na každý banán přece nepotřebuji sáček. Třídit není spása, ale lepší než nic!
Vyhýbám se věcem na jedno použití. Pivo nebo limonáda chutná lépe ze skla než plastového kelímku, jednorázový pytlík nahradím snadno plátěným a brčko rovnou odmítnu.
Neodnáším si jídlo z restaurace v jednorázové krabičce a pití v kelímku. Buď se najím na místě, což je prospěšné nejen pro planetu, ale hlavně pro mě. Krátký chill na jídlo si zaslouží přece každý. Pokud to nejde jinak, vezmu si svou omyvatelnou krabičku, ta jednorázová je taaaak zbytečná.
Sním, co si koupím. Kupuji, co sním. Nezásobuji se zbytečně, ať nemusím cokoli vyhazovat.
Nemusím mít maso každý den a už vůbec ne to „červené“. Když už mám na maso chuť, vybírám si z volného chovu.
Šetřím energiemi. Nesvítím, když to není potřeba, netopím, když mám otevřené okno nebo nejsem doma. Věř nebo ne, ale ocení to nejen příroda, ale i tvá peněženka.
Nejsem lenoch a dělám něco pro sebe. Jít někam pěšky, na kole nebo MHD je lepší než jezdit zbytečně autem.
Peníze dám raději regionálním výrobcům než velkým supermarketům. Všechno se dováží a každý dovoz má svou cenu.
Používám a vyrábím si domácí čistící prostředky. Vážně to jde. Nekecám. Vyhýbám se zbytečné chemii.
A co vy?

27.9.2019, 2 vedoucí, 40 debrujárů Ekotýmáci + Gloubíci, 800 návštěvníků

Tato aktivita byla realizována za podpory Plzeňského kraje v rámci Podpory mezinárodní spolupráce dětí a mládeže v Plzeňském kraji 2019.

 

sdr

dav
dav
dav

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *