Den Země s Vědátory – Vodní dům Hulice (21. 4. 2023)

V pátek Vědátoři vyrazili do Vodního domu Hulice nedaleko vodní nádrže Švihov, v evropsky významné lokalitě Želivka, které je zahrnuto v soustavě chráněných oblastí Natura 2000.

Prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování jsme se seznámili se dvěma tvářemi vody. S vodou jako životním prostředním vodních rostlin a živočichů, i s vodou jako nezbytnou podmínkou našeho života. Vodu jsme zde poznávali doslova všemi smysly a hráli si s vodou uvnitř i venku.

Zkusili jsme si vyrobit mrak, pozorovali mikrosvět pod hladinou, poslouchali hlasy ptáků a žab, objevovali, odhadovali, prozkoumávali, poleželi si v polštářích obří škeble, seznámili se s historií vodní nádrže Švihov a prohlédli si originály nástěnných maleb z doby Karla IV., které byly zachráněny při demolici kostela v Dolních Kralovicích před tím, než bylo toto městečko zaplaveno.

Ve vodním atriu jsme poznávali cestu vody. Zkusili jsme ovládat umělé vodní toky, symbolizující řeku od pramene k ústí pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků.

Zahráli jsme si Vodní riskuj a vedli si skvěle. Téměř všechny otázky dokonale zodpověděli a ukázali tak, že si odnášejí z této exkurze spoustu zajímavých informací.

Bonbónkem návštěvy bylo komentované krmení raků. Dozvěděli jsme se, jak je to s chůzí raků pozadu, čím se rak živí, přičichli k račí svačince, spočítali jsme, kolik má nohou nebo proč svléká krunýř, prohlédli si pravou račí svlečku. Na závěr jsme si mohli sami raky nakrmit.

Specifické aktivity: 14 Život na souši, 15 Život ve vodě, 6 Pitná voda a kanalizace

Účast: 2 + 20

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *