Noc vědců v České Lípě

V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti tato akce probíhá pod národní koordinací Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. Jejím cílem je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů.

K letošnímu ročníku, který nesl název „Všemi smysly“, se připojily i oba Českolipské kluby malých debrujárů. V pátek 30. září jsme ve školní jídelně Gymnázia Česká Lípa od 17 do 21 hodin pozvali jsme veřejnost k účasti na čtyřhodinovém interaktivním programu, během nějž bylo možné nejen zhlédnout sérii experimentů „Ze Žluté ponorky“ a několik experimentů se zvukem, ale také si vyzkoušet si svůj sluch, zrak, hmat a čich na celkem 20 stanovištích.

Například bylo možné poodhalit tajemství optických klamů a zároveň se jimi nechat oklamat, vidět teplo a chlad pomocí termokamery, podívat se pomocí mikroskopů na velmi malé části přírody, hrát si s molekulami, hádat předměty podle sluchu či hmatu, objevit hologramy,…  bylo na co se dívat i co dělat a zejména malé děti s chutí vyráběly optické klamy z papíru a pyramidu pro 3D hologram.

Velmi mile nás překvapil zájem ze strany veřejnosti, akci v pátek v podvečer navštívilo minimálně 300 lidí, většinou rodiče s dětmi. A odcházeli spokojení. Dodalo nám to energii akci v budoucnu zopakovat. 

Datum: 30. září 2022, dětí + dospělých + návštěvníci: 19 + 3 + 300

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *