Noc vědců na stříbrském náměstí

Noc vědců 2023 – Tajemství

6. 10. 2023 proběhla na různých místech v České republice Noc vědců. A debrujáři z KMD Stříbro se již tradičně zapojili. Letos jsme již druhým rokem vystavovali v domácím prostředí na stříbrském náměstí, kde se Noc vědců díky spolupráci města Stříbro a MAS Český Západ a zapojení všech stříbrských škol již stává tradicí. Letošní Noc vědců nesla podtitul Tajemství. A my jsme návštěvníkům našeho stánku odhalili tajemství hned několik.

Tajemství ekologie 3D tisku

3D tisk jako výrobní technologie se často stává terčem diskusí ohledně svého dopadu na životní prostředí. Jedni tvrdí, že jde o pozitivní revoluci ve výrobě, druzí namítají, že jde o další plýtvání plastem.

A tak jsme se snažili objektivně zhodnotit veškeré výhody i nevýhody.

Výhody:

  • Zanedbatelný odpadní materiál
  • Výrobky jsou odlehčené
  • Lokální výroba snižuje uhlíkovou stopu
  • Využití v opravárenství

Nevýhody:

  • Odpadní materiál se obtížně recykluje
  • Vyšší spotřeba elektrické energie

Nejpopulárnějším filamentem, ze kterého tiskneme naše experimenty je PLA, který se vyrábí z kukuřice (polymerizovaná kyselina mléčná) a snadno se z něj tisknou výrobky, od kterých neočekáváme žádnou velkou mechanickou, teplotní nebo chemickou zátěž. Tento plast z obnovitelných zdrojů je kompostovatelný, ale ne při pokojové či venkovní teplotě. 

Další možností, pokud nemáme příliš náročné požadavky na barvu výtisku, je využít filamenty vzniklé recyklací PET láhví.

Tajemství vědy v 3D výtiscích

A my jsme si na Noc vědců pro návštěvníky připravili pětici Tajemství vědy v 3D výtiscích. Jednalo se o různá bludiště, optické iluze a levitující objekty vytvořené právě pomocí 3D tisku. Na stánku ta mohli návštěvníci odhalit celkem pět různých tajemství – tajemství puzzle boxů, tajemství optických iluzí, tajemství záhadně naplněných láhví, tajemství rovinných a válcových zrcadel a tajemství stability těles.

Datum: 6. 10. 2023, účast příprava: 16 + 2, účast prezentace: 5 + 2, veřejnost: 300

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *