Mladý vědec 2021: Kyjov II v Numburku

Od 8. do 10. října jsme se zúčastnili setkání klubů Malých debrujárů z celé ČR v Nymburku.

Kluby Malých debrujárů ze ZŠ J. A. Komenského v Kyjově reprezentovali 4 debrujáři ze 2. st.: Eliška, Edebe, Simona a Jirka.
Po dlouhé cestě vlaky, které měly různá zpoždění, jsme se nakonec dostali do cíle cesty. Ubytovali jsme se v internátu SOU.
Slavnostní zahájení vystřídal Workshop (Děti dětem), při kterém děti předváděly svoje připravené pokusy a výborně se bavily.
Naše parta předvedla hudební nástroje z běžně používaných plastů – elektrikářské „husí krky“ (kterými se vedou vodiče ve zdi domů) po roztočení vydávají úžasné zvuky. Soví píšťalky umíme vyrobit z obalů od filmů do fotoaparátu i z obyčejné PET láhve pouhým vyříznutím úzkého otvoru. Pod víčko láhve zasuneme provázek, zašroubujeme a už točíme za provázek kolem sebe. Ozývá se zvuk připomínající soví houkání.
Workshop (výroba motorů z baterií, neodymových magnetů a vrutů, mincí či měděného drátu). Všichni jsme si vyrobili z měděného drátu srdíčko, které se krásně otáčelo kolem baterie s magnetem.
Po obědě jsme se vydali na procházku městem podél řeky Labe, prohlédli jsme si vodní elektrárnu i kostel sv. Jiljí.
Pak už jsme pospíchali zpět do budovy internátu, kde nás čekalo Úžasné divadlo fyziky a úniková hra (Hledání uneseného maskota Beppa).
Večer pak následoval Workshop (výroba bumerangů a nácvik házení s nimi), vyhodnocení únikové hry a předání certifikátů.
V neděli jsme posnídali a vydali se plní zážitků na cestu domů.  Ještě ve vlaku jsme plánovali, jak všechny nové pokusy a výrobky naučíme v kroužku ostatní debrujáry.

vedoucí KMD Mgr. Jitka Režňáková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *