Mladý vědec 2019: Souhrnná zpráva za Středočeský kraj

Debrujáři ve Středočeském kraji se pravidelně takřka každý týden scházeli na svých setkáních, kde pronikali do tajů fyziky, matematiky, chemie, ekologie a přírodních věd.

Ve Středočeském kraji působilo v roce 2019 celkem 6 klubů (3x Nymburk, 1x Pečky a 2x Lysá nad Labem) s celkovým počtem 119 členů.

Něco málo z pravidelných setkáních:

Magnetické obrázky aneb hrajeme si s gravitací

K výrobě této magnetické hračky potřebujeme jen provázek, magnet (ne neodymový), rámeček třeba z papíru, hřebík, kancelářské sponky, modelínu jako stojánek a trpělivost.

K rámečku připevníme magnet s hřebíkem a pak už jen uvazujeme nitě s hřebíky k rámečku. Byl to první pokus, nijak jednoduchý (dalo nám to zabrat), ale dalo by se vytvořit spousta dalších obrázků podle vaší fantazie.

 

Nekonečno bublinek

Tahle hračka je pro všechny, kteří chtějí hodně bublinek a hned!

Potřebovali jsme plastový kelímek, brčko, hřebík, svíčku, jarovou vodu. Nejtěžší bylo udělat do kelímku otvor na brčko. To jsme vytvořili nahřátým hřebíkem nad plamenem svíčky. POZOR PÁLÍ!

 

Tuzemské i zahraniční výstavy

Své projekty malí debrujáři ze Středočeského kraje také reprezentovali na mnoho tuzemských i zahraničních výstavách:

Týden mozku na Akademii věd ČR

Doklomotíci Laura Dytrychová a Anna Šťastná s vedoucí Bc. Danou Kuchařovou vystupovali s projektem: Pokusy z jednoduchých pomůcek.

Mini Maker Faire v Plzni

Malý debrujáři z KMD při DDM a ZŠ Tyršova Nymburk se aktivně zapojili se svým projektem „Záhadný elektromagnetismus“ do Festivalu kutilů 21. století Mini Maker Faire v Plzni. Návštěvníci si mohli prohlédnout experimenty založené na elektromagnetické indukci.

 

Expo Sciences International v Abú Dhabí

Nymburští debrujáři prezentovali své dětské vědecké projekty na mezinárodní výstavě Expo Sciences International 2019 v Abú Dhabí.

Projekt: Hravá fyzika – V. Kuchař, N. Holubová, Š. Konvalina a E. Sýkorová

Projekt: Záhadné elektromagnetické jevy – D. Michálek, M. Křížová, P. Frýdlová a J. Černý

 

Mladý vědec 2019

I letos debrujáři ze Středočeského kraje nesměli chybět na republikovém setkání Mladé vědci. Pro přítomné účastníky si připravili jednoduché pokusy, které si mohou všichni vyzkoušet doma.

V rámci Mladého vědce se také zúčastnili dvou workshopů:

– Suchý led

– Výroba letadélek

 

 

Aktivity byly podpořeny v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2019.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *