Mladý vědec 2019: KMD Sluníčko ve školní družině

Poslední říjnový den jsme se opět, vybaveni kufříkem různých pomůcek, rozjeli za našimi kamarády do družiny v Dolní Lutyni.
Tentokrát jsme si v rámci aktivit projektu Mladý vědec 2019 připravili fyzikální a chemické hry s barvami, skládání a rozklad barev, barevné spektrum.
Náš vstup do třídy doprovázel hluk, to jsme netušili, co nás čekalo za dveřmi … čarodějnice, upíři, černokněžník … zkrátka havěť všeho ražení. Celá škola slavila Halloween. A tak jsme skvěle využili kouzelnou halloweenskou atmosféru, mávli párkrát kouzelnou hůlkou a veškeré oči dětí byly upřené na naše stoly, připravené k fyzikálnímu vědeckému „kouzlení“.
Začali jsme rozkladem barev – chromatografií (černá, červená,modrá, zelená) na proužcích kuchyňských papírových utěrek.
Také počasí nám přálo, sluníčko svítilo a my jsme mohli „pouštět na stěny prasátka“. Zde jsme pozorovali rozklad bílého světla na spektrum.
A další „trik“, ponořili jsme zrcátko do vody a „bílé prasátko“ se ještě výrazněji rozložilo na barevné spektrum.
Nakonec jsme si „zakouzlili“ s barevnými lentilkami v mléce. Zkusili jsme dva různé tvary misek – kulatou a hranatou .Tak mohly děti pozorovat, jak se barvičky rozptýlily v mléce, ale nesmísily a vytvořily nádherné obrazce.
Jako v každé kouzelné škole, i zde jsme si závěrem velmi jednoduše vysvětlili  co jsme dělali, jaké jevy a proč jsme pozorovali, co vše ovlivnilo výsledek našich experimentů a jak. Přestože naše show byla pro prvňáčky, spoustu věcí vymysleli správně, jsou to šikovní badatelé. Odměnou našim větším badatelům z klubu byl potlesk a zářivá očka všech těch malých černokněžníků, čarodějnic…
A tak jsme si již domluvili další setkání a další zajímavé pokusy.
Velký dík patří paní vychovatelce  Aničce Szeligové.
Datum: 31. 10. 2019
Účast: 2 + 3 + 28

Aktivita byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2019.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *