Mladý vědec 2019: Dny vědy a techniky Plzeň

Ve dnech 20. a 21. září 2019 proběhly v Plzni na náměstí Republiky a před Západočeským muzeem tradiční Dny vědy a techniky. Debrujáři Plzeňského kraje zde měli svůj stánek “Z debrujárské kuchyně žabáka Beppa”, ve kterém se v pátek představili debrujáři ze Stříbra a v sobotu debrujáři ze Zbiroha.

Jste zvědaví, jak vypadá maskot debrujárů, žabák Beppo, a co vše se skrývá pod pokličkou debrujárské kuchyně? V pátek spolu s debrujáry z Gymnázia Stříbro odklopíme pokličku z obří nádoby “s optickými iluzemi před a za zrcadlem”, pokličku z konvičky “fyzikálních kuchařských experimentů” a pokličku z hrnce “recyklačních fyzikálních experimentů s plechovkami a PET láhvemi”. V sobotu nám Beppo spolu s debrujáry ze ZŠ J. V. Sládka Zbiroh odkryje pokličku z obřího hrnce “plného hlavolamů”, z konvičky “biologických a ekologických záhad” a z nádoby plné “eggsperimentů”, tedy experimentů s vajíčky.

V pátek 20. září 2019 jste mohli nahlédnout spolu s debrujáry ze Stříbra do tří “Beppových hrnců”. První z nich skrýval různé fyzikální a chemické experimenty s kuchyňskými pomůckami a potravinami, druhý recyklační pokusy s plechovkami a PET láhvemi a třetí pak spoustu optických iluzí nejen od oblíbeného Kokichi Sugihariho, ale i různé triky se zrcadly, kouzla zákona lomu, převrácené perspektivy a spoustu dalšího včetně oblíbených záhadných zrcadel pro dva.

V sobotu 21. září 2019 si debrujáři ze Zbiroha do jednoho z “Beppových hrnců” připravili pro návštěvníky Dnů vědy a techniky spoustu hlavolamů, a to i papírových, které jste si mohli sami vyrobit a hned otestovat. Druhý hrnec byl plný různých vajíček bez skořápky a ve třetím se pro vás “vařily” různé záhady z oblasti biologie a ekologie včetně různých poznávaček.

Věříme, že jste si užili nejen náš debrujárský stánek, ale i další více než třicítku stánků, které pokryly plzeňské náměstí a část Křižíkových sadů během Dnů vědy a techniky. Interaktivní výstava proměnila na dva dny plzeňské centrum v obří vědeckou laboratoř. Doufáme, že jste se přesvědčili, že věda je opravdu pro každého a není třeba se jí bát.

Počet účastníků: dospělí 4, debrujáři 32, veřejnost 6 000

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 17032001b-e1551469546871.jpg.Aktivita byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2019.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *