Férová snídaně ve Zbirohu

Již tradičně se ujali debrujáři ze Zbirohu pořádání Férové snídaně. Druhou sobotu v květnu slavíme Světový den pro fair trade! 🌍 Při té příležitosti upozorňujeme na nedůstojné podmínky, ve kterých často lidé pěstují produkty, bez kterých si neumíme představit náš běžný den – jako jsou káva, banány, čaj nebo kakao. ☕🍌

Lidé, kteří pěstují naše dobroty si zaslouží spravedlivé zacházení a to nebylo nikdy tak urgentní, jako teď. Pěstitelé čelí především dopadům klimatické změny a dlouhodobě nízkým výkupním cenám. Letošní ročník věnujeme především milionům drobných pěstitelů kávy. Podle výzkumu si z desítky hlavních pěstitelských zemí pouze farmáři v Brazílii a Vietnamu vydělají pěstováním kávy v průměru dost na to, aby unikli chudobě. Chudoba vede často k využívání dětské práce a dětská práce byla hlášena při výrobě kávy v 17 zemích. Výdělky pěstitelů kávy se od počátku 80. let reálně snížily na polovinu. Svou situaci zvládají lépe díky zapojení do systému Fairtrade. Pěstitelé zapojení do Fairtrade dostávaní za svou kávu, kakao nebo banány spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrně k životnímu prostředí a děti mohou posílat do školy. Společně a demokraticky v družstvech rozhodují o fairtradovém příplatku, staví z něj školy, studny a zlepšují efektivitu pěstování. V roce 2017 činil fairtradový příplatek průměrně 118 000 € na zapojené družstvo.

Návštěvníci ochutnali FT čaj, Ft kávu, FT čokoládu, bábovky, jablečné záviny, lívance i vajíčkovou pomazánku. Oblíbenou součástí snídaně jsou u dětí i jsou i debrujárské megabubliny.

Akce proběhla ve spolupráci s Fairtrade Česko a Slovensko, ZŠ J. V. Sládka Zbiroh a Městským úřadem ve Zbiroze. Podporuje plnění cílů udržitelného rozvoje – 1 – konec chudoby, 2 – konec hladu.

13. 5. 2023, 1 vedoucí, 20 debrujárů, 80 návštěvníků + spoluobčané

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *