Ekobárka debrujárů z Frýdku

Ekobárka – debrujáři z Frýdku na přehradě

Debrujáři z KMD FreeDek při gymnáziu si postavili vlastní loď. Postavit si vlastní loď – to je krásný sen. Po několika nezdařilých pokusech jsme zvolili jiný materiál než dřevo – PET lahve. Jsou lehké a drží v sobě vzduch. Budou nás držet nad vodou? Navíc tento materiál byl velice dostupný, vyskytoval se téměř v každém křoví. Dali jsme se proto do čištění lesů a zanedlouho se naše práce začala projevovat zanesením řady zahrad PET lahvemi. Chtěli jsme naši eko-loď udělat chytře, a tak jsme si pomocí fyzikálních a chemických vzorců vypočítali, kolik je potřeba lahví, abychom zůstali nad vodou. Naše první plány zahrnovali i dřevo a jiné materiály, od kterých jsme později upustili, protože to bylo složitější, než jsme očekávali. Postavit loď výhradně z lahví se ukázalo být nejjednodušší, ale nastávala ještě otázka, jak všechny ty PET lahve spojíme k sobě? Zvolili jsme pro tyto účely prostou lepící pásku a provázek. Tato metoda se nakonec ukázala velmi efektivní díky své všestrannosti, jednoduchosti a ceně.

Naše první odhady předpokládaly, že budeme potřebovat něco okolo 150 lahví. Později se však ukázalo, že tato predikce je beznadějně nepřesná. Taky jsme zjistili, že hledat pet-lahve v lesích je čím dál tím těžší, protože jsme naše nejbližší okolí už celé prošli. Zbývající pet-lahve jsme nasbírali díky pomoci kamarádů.

Práce nám šla od ruky a za dva měsíce bylo hotovo. Rozhodli jsme se, že naši loď postavíme ve tvaru Formule 1, protože bychom s ní potom mohli soutěžit. Motivací pro nás bylo postavit plně funkční loď, kterou se dostaneme přes přehradu Bašku.         

Kdo se bojí, nesmí do vody.

A přišel den, kdy naše Ekobárka vyplula. Přišlo se podívat mnoho lidí. Dokonce i kolemjdoucí byli z našeho výtvoru nadšení. My jsme byli nervózní, že se nám provázky a izolepa rozmělní ve vodě a my budeme muset plavat okolo přehrady a sbírat kusy našeho díla, abychom nakonec životnímu prostředí nepřitížili ještě víc než na začátku našeho projektu. Nakonec všechno dopadlo dobře a my jsme několikrát úspěšně obepluli přehradu. Tímto naším pokusem jsme si vyzkoušeli, jaké to je postavit si vlastní loď od základu. Ověřili jsme Archimédův zákon v praxi a pochopili jsme, že popelář „tvrdý chleba má“. Nejdůležitější však bylo, že jsme si to užili.

Voda v akci, loď plove.

Při stavbě jsme použili 527 PET lahví, 594 metrů lepící pásky, 880 metrů provázků. Vytvořit loď nám trvalo desítky hodin práce. Byla to dlouhá jízda, ale všechno dobré jednou musí skončit. Debrujár si vždy ví rady.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *