Českolipský KMD posílá radost ze starých předvánočních časů

Českolipský KMD při Gymnáziu Česká Lípa se připojil k výzvě Alzheimer centra v České Lípě s názvem Vánoční pozdrav pro klienty (celkem 59 klientů).

Tetokrát se jednalo o pro nás trochu netradiční aktivitu. Ochotní členové klubu napsali ve volných chvílích 145 vánočních pozdravů. Pozdravy měly různý charakter (obrázek, pohled, přání). Celá akce měla za cíl připomenout klientům centra dobu, kdy se v jejich schránce hromadily vánoční pohledy. Dětem tato akce připomněla, že různí lidé mají různé potřeby. Na nemocné by se nemělo zapomínat. Protože Alzheimer centrum sídlí nedaleko školy, pozdravy byly následně do centra odneseny. Doufáme, že jsme u klientů centra vzpomínky na staré předvánoční časy vzbudili.

datum: 20. 12. 2022 dospělí: 2 děti: 35

Co je Alzheimerova nemoc?

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.

Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala za nemoc vzácnou. Nyní se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy.

Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou Alzheimerova nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *