Českolipský KMD na ESA 2022 v Dubaji

Českolipský klub malých debrujárů působí na Gymnáziu v České Lípě od loňského ledna. Svou činností navázal na chemický kroužek a badatelský klub. Nabízí žákům gymnázia rozvoj badatelských schopností v oblasti přírodních věd a též rozvoj prezentačních dovedností. Příležitost k prezetaci experimentů na mezinárodní úrovni doposavad nebyla a tak byla možnost účasti na ESA 2022 velkou výzvou pro všechny zúčastněné.

Od 17. do 25. února 2022 se tak pětičlenná skupina debrujárů z českolipského gymnázia ve složení Matěj Dvořák, Kateřina Kolčová, Lenka Machová, Natálie Stránská a Mgr. Pavla Machová vypravila na devět dní do Spojených Arabských Emirátů. Na ESA představili návštěvníkům studentský česko-anglický projekt „Tricks with lemons“ (Kouzla s citrony). Tento projekt zahrnuje 30 chemických a fyzikálních experimentů s citrony a látkami v nich obsaženými.

Přehlídka Expo Science Asia se konala ve výstavním stanu v areálu The Cultural and Scientific Association Dubai a svůj studentský projekt zde představilo cca 800 vystavovatelů ze 30 zemí světa. Každý vystavovatel měl k dispozici stánek, kde prezentoval své pokusy či výtvory. Dopoledne výstavu navštěvovaly zejména děti z arabských škol, odpoledne pak většinou individuální návštěvníci. Běžné byly též vzájemné návštěvy jednotlivých vystavujících. Citronový stánek se těšil velkému zájmu všech věkových skupin, jak o tom svědčí i zpětná vazba v návštěvní knize stánku, kterou naši žáci pečlivě vedli. Během závěrečného ceremoniálu výstavy obdrželi všichni účastnící krásné medalie a certifikáty.

A jak komentují a hodnotí svou účast na ESA sami debrujáři?

Pro nás všechny byla akce velkým a skutečně nevšedním zážitkem, mezinárodní setkání mladých lidí s podobnými zájmy je skutečně výjimečnou příležitostí pro další osobní i studijní rozvoj a životní příležitostí. Kromě samotné přípravy našeho stánku a prezentace našeho projektu na výstavě jsme získali také spousty zážitků, absolvovali několik výletů, alespoň zčásti si prohlédli město Dubaj a v rámci přehlídky navázali mnoho nových kontaktů s ostatními studenty z řady zemí, s nimiž chceme nadále pokračovat zejména prostřednictvím sociálních sítí. A hlavně jsme si domů přivezli nové nápady pro další klubovou činnost.

Navštívili jsme výstavu EXPO 2020. Svezli jsme se na největším kole Ain Dubai. Nechali jsme se vyvézt na vyhlídku v nejvyšší budově světa Burj Khalifa. Navštívili jsme i vyhlídku na umělém ostrově The Palm View. Několikrát jsme zhlédli program u nejvyšší tančící fontány v Dubai Mall, ve stejné budově jsme navštívili i největší visuté akvárium a podmořskou ZOO. Protože jsme s sebou měli Matěje, nikdy jsme se nesvezli posledním vagonem metra (pro ženy a děti).

Rádi bychom také poděkovali všem, bez jejichž pomoci by se naše cesta určitě neuskutečnila. Za finanční podporu děkujeme Libereckému kraji, městům Česká Lípa a Kamenický Šenov, společnostem Ježek software, s.r.o., Vaňková reality, Alis, s.r.o., a také všem, kteří naši cestu finančně podpořili formou Startovače. V neposlední řadě patří obrovský dík rodičům a všem našim kamarádům za každodenní zájem a osobní podporu během celé akce.

akce.

Citronovy-stanek

Navsteva-na-stanku

Bruj-Khalifa

Outfit-na-kulturni-vecer

Navsteva-z-jedne-UAE-university-

P1260775

P1270212

P1270253

P1260939

P1270264

P1270197

P1270286

P1270289

P1270564

P1270638

P1270942

Roberto-Hidalgo-Prezident-Milset

S-prezidentem-Milset-Evropa

Slavnostni-zahajeni

Stanek-je-pripraven

skolaci-z-UAE

skolacky-z-UAE

17. 2. – 25. 2. 2022 Dubaj, účast 4 + 1

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *