8. ročník Poháru vědy BEPPO 2019 je téměř u konce, 9. ročník FOCUS 2020 se připravuje

O víkendu 14. – 16. června 2019 proběhlo v Nymburce mezinárodní finále 8. ročníku Poháru vědy BEPPO 2019.

Celkem 22 českých, slovenských a tureckých týmů se utkalo ve finále o poháry ve třech věkových kategoriích, cenu poroty za nejlepší pódiový experiment, cenu poroty za nejlepší soutěžní stánek a hlavně o putovní pohár docenta Milana Rojka.

V pátek se sešly všechny soutěžní týmy v rekonstruovaných prostorách internátu SOU a SOŠ Nymburk. Nejprve si týmy připravily své soutěžní stánky a v 17 hodin začala první část soutěže. Ve dvou 90 minutových blocích se na pódiu vystřídalo postupně v tříhodinovém matatonu experimentů nejprve sedm týmů z druhé kategorie – žáci 1. stupně ZŠ, potom deset týmů z třetí kategorie – žáci 2. stupně ZŠ a na závěr pět týmů ze čtvrté kategorie – střední školy.

V sobotu dopoledne se opět soutěžilo. Prvních 90 minut patřilo dvanácti stánkům 2. a 4. kategorie, kde žáci a studenti prezentovali svoje bádání ze čtyř soutěžních kol soutěže, druhých 90 minut pak svoje výstupy z jednotlivých soutěžních kol představila desítka týmů 3. kategorie. Hodnocení poroty, kterou tvořilo 22 vedoucích týmů a 6 členů hlavní poroty, bylo velice náročné, protože ve finále se opravdu sešli ti nejlepší a jak páteční experimenty, tak sobotní stánky byly skvělé. Každý rok si myslíme, že už se nejde posunout dál, ale každý rok nás týmy přesvědčí o tom, že ano.

Sobotní odpoledne si účastníci užili při exkurzi do nymburského pivovaru, muzea, absolvovali prohlídku hradeb či se vydali do nedalekých Poděbrad, kde probíhala u lázeňské kolonády každoroční přehlídka mažoretek. V tu dobu organizátoři připravovali vše na slavnostní vyhlášení výsledků a večerní program. Na sobotní večer všichni soutěžící netrpělivě čekali, a to nejen proto, že přijel kouzelník, který svým vystoupením finalistům zpestřil večer, ale hlavně proto, že došlo na tolik očekávané vyhlášení výsledků. A jak to nakonec dopadlo? Všechny týmy byly skvělé, troufám si říct, že nebylo poražených. Vždyť už jen to, že se týmy probojovaly z téměř 200 týmů mezi 22 nejlepších, je obrovské vítězství.

2. kategorie: 1. místo – turecký tým Fenlover – 309 bodů, 2. místo – slovenský tým Einstein inteligents – 295 bodů a 3. místo tým Mimoni – 292 bodů.

3. kategorie: 1. místo – tým Kloboučníci – 322 bodů, 2. místo turecký tým Crazy Scientists – 309 bodů a 3. místo slovenský tým Experti z 8S – 291 bodů.

4. kategorie: 1. místo – tým Stříbrujáři – 320 bodů, 2. místo tým Challengers – 314 bodů a 3. místo tým Auta – 279 bodů.

Pohár poroty za nejlepší pódiový experiment si odváží tým Stříbrujáři se ziskem 170 bodů za pódiový experiment a pohár poroty za nejlepší soutěžní stánek tým Fenlover se ziskem 159 bodů za soutěžní stánek.

Putovní pohár docenta Milana Rojka za nejvyšší celkové skóre napříč kategoriemi poputuje v den zahájení 9. ročníku Poháru vědy FOCUS 2020 na rok k týmu Kloboučníci.

Přípravy 9. ročníku Poháru vědy FOCUS 2020 jsou již v plném proudu, předání Putovního poháru docenta Milana Rojka a zahájení nového ročníku proběhne v říjnu 2019. Přihlašování týmů do nového ročníku bude spuštěno 1. prosince 2019 a ukončeno 8. ledna 2020. 4 domácí kola budete řešit v měsících leden – duben a finále opět proběhne v měsíci červnu. Neváhejte a nezapomeňte se včas zaregistrovat.

počet účastníků – korespondenční kola: 156 týmů – 2235 děti a 217 dospělí

počet účastníků – finále: 22 týmů – 86 děti a 29 dospělí

Ing. Igor Naď – gestor soutěže, PhDr. David Michálek – gestor finále, PhDr. Jitka Soukupová, RNDr. Naďa Zíková, PhD., RNDr. Jitka Houfková, PhD., Mgr., Ing. Andrea Tláskalová – hodnotitelé a organizátoři soutěže

 

 

3 názory na “8. ročník Poháru vědy BEPPO 2019 je téměř u konce, 9. ročník FOCUS 2020 se připravuje”

 1. Janka Šišková

  Súhlasím s autorom článku, ktorý píše, že súťažiaci posúvajú túto výnimočnú súťaž stále k väčšej dokonalosti. Je nenahraditeľným obohatením pozorovať študentov,od tých najmladších až po tých starších, už skúsenejších, ako zanietene vysvetľujú a obhajujú svoje hypotézy a výsledky svojich bádaní. Ďakujem za príležitosť byť pri tom! 🙂 želám do ďalších kôl veľa tvorivých chvíľ pri zostavovaní zadaní a potom veľa dobrých nápadov pri ich riešení. Dovidenia v ďalšom kole PV. Janka

 2. Petr Zachariáš

  Soutěž vynikající, účast hojná. Blahopřeji všem vítězům, vedoucím i všem ostatním zúčastněným. Jejen škoda, že není víc fotek od ostatních účastníků a ty zveřejněné nejdou zvětšit. Hlavně fotogalerie Davida chybí. Petr zachariáš, Hulín

  1. PhDr. Jitka Soukupová

   Vydrž Petře, fotogalerie od Davida bude, ale je aktuálně mimo ČR. Zdraví Jitka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *