Debrujáři z ekotýmu dnes úspěšně představili své projekty. Konference se účastní 54 badatelských týmů z ČR, Slovenska, Irska, Slovinska a Ukrajiny.
Součástí konference jsou jednotlivá vystoupení s představením projektů, tržiště nápadů, odborné workshopy a dlouhá cesta domů.
Anotace projektu – Vsakování vody
V létě přišla do naší obce silná bouřka. Voda z pole odnesla půdu a zaplavila čerpací stanici. Několik dní byla mimo provoz a musela se složitě uklízet. To nás zaujalo – proč se voda tak rychle valila z pole, místo aby se vsákla do země? Rozhodly jsme se to prozkoumat. Odebraly jsme vzorky půdy z různých míst v okolí – z pole, z trávníku, z lesa i ze zpevněné plochy – a zkoušely jsme, jak rychle do nich vsakuje voda. Výsledky jsme měřily, zapisovaly a porovnávaly. Zjistily jsme, že různé typy půdy vodu vsakují různě rychle, a že zpevněné nebo udusané plochy mají velký vliv na to, jak voda odtéká z krajiny. Díky projektu jsme si uvědomily, že i taková „obyčejná“ věc jako déšť může mít vážné následky – a že není špatné přemýšlet o tom, co se s vodou v krajině děje.
Anotace projektu – Větrná elektrárna očima dětí
V okolí naší obce se uvažuje o vybudování větrné elektrárny. Na obecní schůzi i v dotaznících byli osloveni dospělí obyvatelé, ale názory dětí nikdo nezjišťoval. Proto jsme se rozhodli zapojit se do debaty a přinést dětský pohled na věc. Při projektovém dnu ke Dni Země jsme se nejprve seznámili s různými typy elektráren – větrnými, solárními, vodními, uhelnými, geotermálními a dalšími. Zkoumali jsme, jak fungují, jaký mají dopad na přírodu a co znamenají pro lidi. Na základě získaných informací jsme pak uspořádali dětské hlasování: Souhlasíme se stavbou větrné elektrárny v našem okolí? Projekt nám pomohl lépe porozumět výrobě elektřiny a zapojit se do rozhodování o budoucnosti našeho kraje.
21. – 23. 5. 2025, 1 vedoucí, 10 debrujárů, 500 účastníků
Realizace byla podpořena z dotační výzvy MŠMT ROPD č.: 0077/7/NAD/2025 v rámci projetu Mladý vědec 2025 a podpoře města Zbiroh.



