Od pískotu k optickým klamům: Jak jsme vyráběli píšťalky a hologramy


Na dnešní schůzce nymburských debrujárů bylo pořádně rušno a chvílemi i pořádně nahlas! Pustili jsme se totiž do dvou výzev, které prověřily naši zručnost, trpělivost a znalosti fyziky.

Výzva první: Píšťalka, která vás nenechá v klidu

Zkoušeli jste někdy vyloudit zvuk ze starého zavařovacího víčka? My ano! Nebylo to ale jen tak – museli jsme přijít na to, jak víčko správně ohnout a kde vytvořit tu správnou štěrbinu, aby vzduch začal kmitat.

  • Jak to funguje: Princip je jednoduchý, ale vyžaduje přesnost. Proud vzduchu, který foukáme do úzkého otvoru, se láme o ostrou hranu víčka. Tím vznikají rychlé změny tlaku – vzduch se rozkmitá a my slyšíme pískot.
  • Debrujárský postřeh: Zjistili jsme, že stačí milimetr vedle a píšťalka prostě mlčí. Jakmile jsme ale trefili ten správný úhel, zaplnil klubovnu vítězný (a velmi hlasitý) hvizd!

Výzva druhá: 3D kino v kapse aneb domácí hologram

Když už nás z pískání bolely uši, přesunuli jsme se k něčemu vizuálnějšímu. Naším cílem bylo vytvořit holografický projektor pro chytrý telefon. Nepotřebovali jsme žádnou drahou techniku, stačila nám obyčejná fólie do tiskárny, nůžky a trocha izolepy.

Postup výroby:

  1. Z fólie jsme vystřihli čtyři shodné tvary připomínající lichoběžníky.
  2. Ty jsme k sobě slepili tak, aby vytvořily malou průhlednou pyramidu s uříznutou špičkou.
  3. Pyramidu jsme postavili špičkou dolů na displej mobilu, na kterém běželo speciální „holografické“ video.

Výsledek nás nadchl: Uprostřed naší plastové pyramidy se najednou ve vzduchu vznášel barevný kolibřík, tančící medúza nebo rotující planeta.

Proč se obrázek vznáší? (Vysvětlení pokusu)

Nejde o skutečný hologram v pravém slova smyslu, ale o tzv. Pepperova ducha (Pepper’s Ghost) – optický klam, který se používá už od 19. století v divadlech. Díky odrazu světla z displeje na čtyři šikmé stěny fólie se čtyři různé obrazy spojí uprostřed do jednoho. Naše oči jsou pak oklamány a mozek nám říká, že objekt vidíme plasticky přímo uprostřed pyramidy.


Dnešní schůzka nám ukázala, že k velkým objevům stačí i věci, které bychom jinak vyhodili do tříděného odpadu. Už se těšíme, co vyzkoušíme příště!

27. 1. 2026, 1 vedoucí, 6 debrujárů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *