Přeskočit »
Pozdrav debrujárům!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Mladý vědec 2018: Chodsko – výchovně vzdělávací pobyt (4.–10. 8. 2018)

Autor: PhDr. David Michálek (michalek.david@seznam.cz) Datum vydání: 9. 9. 2018 Přečtení: 126
Napsat komentář: Napsat komentář

Nymburští debrujáři vyrazili na výchovně vzdělávací pobyt do Klenčí pod Čerchovem na Chodsku. Pobyt byl zaměřen na tradice, hodnoty a řemesla našich předků, na podporu a rozvoj přírodovědného a technického vzdělávání s podporou environmentálních prvků.

 

 

1. Den: Ubytování a vaření

První den jsme měli dopoledne sraz na nymburském hlavním nádraží, kde jsme nastoupili do rychlíku směr Praha a odtud Západním expresem přes Domažlice do Klenčí pod Čerchovem. Ubytovací objekt jsme měli 2 minuty od železniční stanice, což bylo velmi příjemné a pohodlné. Když jsme se odpoledne ubytovali, zajeli jsme do obchodu v Domažlicích, abych si nakoupili potraviny a suroviny, protože jsme si vařili sami. Po nákupu v obchodním centru jsme se seznámili s týdenním programem a šli jsme si uvážit na následující den.

 

2. Den: Klatovské katakomby a barokní lékárna

Na druhý den jsme měli nachystaný program do Klatov, kde jsme navštívili klatovské katakomby a barokní lékárnu jednu z nejstarších barokních lékáren v Evropě. Katakomby byly budovány jako součást stavby kostela v letech 1656–1676. Podle stavebních plánů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu a jeho dobrodinců z řad místní šlechty, vojska, měšťanů. Následně letech 1676–1783 do nich bylo pohřbeno více než 200 zemřelých. Ruku 1784 panovník Josef II. zakázal pohřbívání v kryptách, a tak posledním zde pohřbeným se stal v roce 1783 Antonín Weichs.

Historická barokní lékárna U Bílého jednorožce Klatovy sídlí v domě číslo 149/I. a provoz této městské apatyky je doložen již roku 1639. Z tohoto období však pochází pouze zařízení zadní místnosti, nazývané přípravna, kde je možno zhlédnout nejen různé ruční a mechanické přístroje a nástroje sloužící k přípravě léků, mastí a čípků, ale také starou třístupňovou z vnější chodby vytápěnou pec na sušení bylin a zbytky starých léčiv, ať už rostlinného či živočišného původu. Zařízení přední místnosti nazývané oficiny, vyřezal pro lékárnu jezuitské koleje laický řádový bratr Jan Geschwendt v roce 1733. Po zrušení řádu roku 1773 zařízení odkoupil pro svoji živnost tehdejší klatovský lékárník Jan Michal Firbas. U stěn kolem oficiny stojí repozitoria se sloupy jednoduše až trojnásobně vinutými nebo jednoduchými s bohatě vyřezávanými hlavicemi. Narvalí zub umístěný v horní části repozitoria vpravo od vchodu připomíná období, kdy lékárník dostal povolení používat označení lékárny U Bílého jednorožce. Na repozitoriích se nachází bohatý stojatkový materiál: dřevěný, majolikový, cínový, porcelánový i skleněný. Tato lékárna sloužila běžnému provozu až do roku 1966, kdy byla vyhlášena za památku, pro provoz uzavřena a přešla pod správu klatovského muzea. Muzeum založeno roku 1967.

3. Den: Stezka J. Š. Baara

Po dopoledním procházce po okolí jsme se vydali na 5 km dlouhou naučnou stezku Jindřicha Šimona Baara, na jejímž konci stál mohutný pomník tohoto významného českého spisovatele, básníka a katolického kněze. Po zhlédnutí pomníku J. Š. Baara jsme zamířili na malé občerstvení do místní restaurace, neboť byla velmi tropická vedra a něco studeného a dobrého jsme si rozhodně zasloužili.

 

4. Den: Laser game a plavecký bazén v Plzni

I tento den tropická parna nepolevovala, a tak jsme se vydali do Plzně, kde jsme se rozhodli prozkoumat v Laser game aréně vlastnosti světla – přímočaré šíření, lom a odraz. Vědecké bádání bylo samozřejmě zpříjemněno soutěžením v týmech. Po Laser game jsme si zajeli naše unavená těla zrelaxovat a zchladit do plaveckého bazénu, kde jsme ale i tak nezapomněli objevovat fyziku v podobě Archimedova zákona – vztlakové síly v kapalinách a smykového stření v tobogánech.

 

5. Den: Zoo, Dinopark a Techmania Plzeň

Jelikož nám rozhodně nejsou cizí přírodovědné obory, tak jsme zavítali do plzeňské Zoo s Dinoparkem. V Dinoparku na nás čekali pravěcí ještěři v životní velikosti. Moc se nám zde líbilo a naše fantazie běžela naplno, když jsme si představovali, jaké by to bylo žít v době dinosaurů.

Jelikož s Dinoparkem sousedí Zoo, tak jsme samozřejmě nemohli opomenout i její návštěvu. Rozhlehlá plzeňská Zoo si pro nás připravila známé i neznámé živočichy, které jsme nikdy v životě před tím neviděli. Návštěvou Zoo jsme kladli důraz na ochranu přírody a záchranu ohrožených druhů vlivem člověka. Tím jsme podpořili environmentální výchovu v praxi.

Fyzikální a technické znalosti a dovednosti jsme si mohli procvičit a zopakovat ve sciencecentru Techmania, kde jsme měli několik hodin na celou expozici. Poté jsme měli také zamluvenu prohlídku 3D planetária, kde jsme se dozvěděli za záhadách a tajemství vesmíru.

 

6. Den: Výlet do Domažlic

Předposlední den jsme se seznámili s tradicemi a hodnotami našich předků na Domažlicku. Navštívili jsme tamní Muzeum Domažlicka a místní vyhlídkovou věž, ze které jsme měli úžasný rozhled na celé Domažlice. A jelikož jsme si chtěli i užít trochu sportu a zábavy, tak jsme v Domažlicích uspořádali turnaj v bowlingu.

 

 

7. Den: Odjezd domů

Všechno krásné jednou končí a byl tu poslední den, po sbalení kufrů a úklidu jsme se vydali, ač neradi, domů, kde na nás čekali maminky a tatínkové.

Účast: 3 + 14

David Michálek, vedoucí klubu

 

 

Aktivita projektu „Mladý vědec“ byla podpořena v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2018.

 

 

 


Chodsko 2018

Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Leden 2019 
>>
PoÚtStČtSoNe
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2019

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2019 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS