Přeskočit »
Hledáš debrujárský klub?
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Den po dni - Stříbrujáři na ESI v Brazílii

Autor: PhDr. Jitka Soukupová (jitule.sk@seznam.cz) Datum vydání: 27. 8. 2017 Přečtení: 135
Napsat komentář: Napsat komentář

Den první - 4. srpna 2017

odlétáme z Prahy do Londýna (2,5 h), New Yorku (8,5 h) a Rio de Janeira (10 h), díky časovým pásmům jsme v Riu "už" 5. srpna 2017 v 7 hodin ráno. 

Cesta byla dlouhá a složitá, na některých letištích jsme si připadali jako "venkované v Praze", Ruzyně je opravdu "pidi letiště", a tak jsme se po letištích přesouvali eskalátory, elevátory, pohyblivými chodníky, autobusy i vlaky. 
V New Yorku jsme všichni úspěšně a celkem zajímavě zvládli pohovory s imigračními úředníky, přestože se zde ze mne stala matka šesti puberťáků ve věku 16 až 19 let a přestože někteří netušili, v kolik jim odlétá letadlo, což úředníky trochu překvapilo ...

Den druhý - 5. srpna 2017

Rio de Janeiro nás vítá. Na letišti se náš přílet neobešel bez menších i větších zmatků a Davidovi bohužel dorazil kufr "na části", a tak se nás do hotelu Windsor Excelsior přesouvá objednanými shuttle busy pouhých 14 a 7 lidí spolu s Davidem řeší situaci ohledně kufru na lego díly. Vše však celkem rychle zvládli, sice David přijíždí do hotelu jako bezdomovec se dvěma igelitovými pytli věcí, ale večer mu již dorazí na hotel kufr nový. 
A tak můžeme odpoledne po ubytování se vyrazit na Cukrovou homoli. Cukrová homole (portugalsky Pão de Açúcar) je skála, která se vypíná nad vodní hladinou ústí zátoky Guanabara do Atlantského oceánu. Dosahuje nadmořské výšky 396 m n. m. a jedním ze symbolů města. Svůj název dostala podle podobnosti s homolí cukru. Na vrchol vede lanová dráha „Bondinho del Pan de Azúcar“ již od roku 1912. Lanovka má dvě části – první úsek je z Praia Vermelha na vrchol Urca a následně druhý úsek mezi Cukrovou homolí a Urca. Prosklené kabiny pojmou až 75 osob. Výhled z Cukrové homole je absolutně dokonalý, to nejde popsat, to se musí zažít.

Den třetí - 6. srpna 2017

Rio de Janeiro, město, na které se Kristus dívá…

a tak jsme hned brzy ráno vyrazili na Corcovado, 710 m vysoký vrchol nad městem Rio de Janeiro, kde se nachází socha Krista Vykupitele (Cristo Redentor), která se stala symbolem Rio de Janeira. 
Tuto sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze Rio de Janeiro. Je dílem francouzského sochaře Maximiliena Paula Landowského. Socha je v noci osvětlena, s podstavcem je vysoká 39,6 metrů, váží 1 145 tun. Byla odhalena 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku.
Svorně jsme se shodli, že se jednalo o jeden z našich TOP zážitků, který ani nejde popsat slovy. Odpoledne jsme se vydali do centra města obdivovat čtvrti Santa Teresa a Lapa, barevné mozaikové Selarónovy schody, divadlo, Carioca akvadukt a další místa Ria. 
A nejen památkami živ je člověk, a tak jsme cestou za 2 RS (cca 16 Kč) koupili brazilské hamburgery či hot dogy a zapili je guaranou. Nakonec jsme posbírali všechnu odvahu ve své orientační schopnosti a zpět vyrazili metrem, které je velmi moderní, zamířili jsme zpět na Copacabanu, kde se nachází náš hotel. Tentokrát nás nepostihly žádné újmy a ztráty.

Copacabana a hotel Windsor Excelsior

dva dny, které jsme strávili v Rio de Janeiru, jsme se ubytovali v hotelu Windsor Excelsior, který se nachází přímo na Copacabana - Posto 2. V nejvyšším patře hotelu je bazén s úžasným výhledem na pláže a skládané černobílé chodníky Copacabany. Voda v bazénu i moři celkem ledová, ale to by bylo, abychom vlny Atlantiku nevyzkoušeli, což se neobešlo beze ztrát. Naštěstí ne na životech ani velkém majetku. Kačabka vyvržená vlnami jako vorvaň, utopila sluneční brýle. Ještě, že se řídila mými "skvělými radami", že do Ria je třeba všechny věci brát dvakrát, kdyby nás okradli. A mimochodem na východ Slunce nad Copacabanou stálo za to si přivstat.

Den čtvrtý - 7. srpna 2017

přelétáme s GOL Airlines z Rio de Janeira do Fortalezy, kde probíhá od 7. do 12. srpna 2017 Expo Sciences International. Jedná se o mezinárodní výstavu žákovských a studentských přírodovědných a technických projektů. ESI 2017 se v téměř 300 stáncích účastnilo 40 zemí s téměř 800 účastníky. Náš stánek měl číslo 166 a ihned po příletu jsme jej začali budovat. Ubytováni jsme byli v Praia Centro hotel, což se během výstavy projevilo jako obrovská výhoda, protože tento hotel byl přímo propojen s výstavní halou.

Den pátý, šestý, sedmý a osmý - 8. - 11. srpna 2017

tyto dny jsou ve znamení výstavy Expo Sciences International, probíhají prezentace projektů na stáncích pro veřejnost i ostatní účastníky, odpolední konference, večerní programy - zahajovací ceremoniál, kulturní večer všech delegací, Brazilská noc a závěrečný ceremoniál. Kromě nadšení návštěvníků na stánku, které nás těší, si částečně stíháme prohlédnout i projekty ostatních účastníků a užít večerní akce. Bohužel nejsme beze ztrát. Kromě druhých utopených slunečních brýlí se nám odmlčel notebook se všemi fotografiemi :-(, "někdo" ho shodil z postele tak dobře, že je zcela K.O. Také proto naše reportáž vzniká až nyní a mimochodem jsme také trochu méně stíhali, než jsme počítali a také byli trochu více unavení, než jsme počítali.

Den sedmý - 10. srpna 2017

dnes jsme na výstavním stánku strávili pouze odpoledne. Dopoledne pro nás připravili organizátoři spolu s dobrovolníky City Tour. Jednalo se o půldenní prohlídku nejzajímavějších míst Fortalezy. 
City Tour jsme si celkem dost užili, 
cestou jsme spoustu kokosů vypili, 
kávu a čaj pro naše startéry koupili
a také se trochu spálili ...

O teplotě jsme se ještě nezmínili: Rio de Janeiro - příjemných 24 - 25 stupňů Celsia, voda v Atlantiku okolo 20 - 21 stupňů, ta mohla být trochu teplejší, Fortaleza po celou dobu slunečných 32 - 35 stupňů Celsia a voda 25 - 27 stupňů Celsia, což se až na různá spálení obličejů, krků a jiných částí těla celkem dalo, hlavně ta voda byla OK. A vlny? Vlny byly dost mega, proto také dvoje utopené brýle a plavky občas na různých jiných místech těla, než byste je očekávali a písek prostě všude.

Den osmý - 11. srpna 2017

tento den byl dnem celodenního výletu a večerního Closing ceremony. Na výběr byly dva výlety - Beach park - největší aquapark v Brazílii a Crocobeach - největší plážový resort ve Fortaleze. 
Protože každý z nás již nějaký ten aquapark navštívil, rozhodli jsme se všichni jednohlasně pro pláž a udělali jsme moc dobře.
Crocobeach komplex je největším plážovým komplexem ve Fortaleze a nachází se na jedné z nejkrásnějších písečných pláží Praia do Futuro. Jsou zde k dispozici sprchy, převlékárny, obchody a restaurace, stoly, židle, slunečníky, lehátka, a přestože jste u moře, tak i bazény. Tento den spolu s úžasnou pláží jsme zařadili do naší TOP 3. Jestliže čtete pozorně, víte, že TOP 2 na vás ještě čeká. Tento den byl odměnou za čas strávený na stánku předváděním pokusů, anglickým vysvětlováním, vysvětlováním rukama i nohama tam, kde návštěvníci ovládali pouze portugalštinu. 
A večer pak zakončila slavnostní tečka - Closing ceremony, slavnostní ceremoniál, kde byly účastníkům předány certifikáty, medaile výstavy a pamětní plaketa. Je to pro Fortalezu typická rybářská loď s trojúhelníkovou plachtou - Jangada, jejíž plachtu zdobí logo ESI 2017.

Den devátý - 12. srpna 2017

ESI 2017 končí, mnoho nových nápadů objeveno, mnoho nových přátelství uzavřeno, bylo to úžasné. 819 účastníků výstavy z 36 zemí světa zde představilo 294 zajímavých a inspirujících přírodovědných a technických i sociálních projektů.
A protože odlétáme až 13. srpna 2017, přesouváme se do plážového hotelu Gran Mareiro na nám již známé Praia do Futuro. Hotel jedním slovem paráda, veliké pokoje s výhledem na oceán, krásný hotelový bazén, krásná hotelová pláž, super snídaně a večeře, prostě taková správná tečka. Ale stále ještě chybí v našem výčtu zážitků TOP 2, my totiž ještě nekončíme.

Den 10. až 12. - 13. až 15. srpna 2017

naše cesta se pomalu blíží ke konci. A tak se vydáváme z Fortalezy do Rio de Janeira, z Rio de Janeira do New Yorku, z New Yorku do Londýna a z Londýna do Prahy. Ve Fortaleze to trošku zadrhne, jeden zapomenutý batoh v taxíku, v Riu to také trochu zadrhne, jedna láhev s cachacou zakoupená až po odbavení kufru a před kontrolou tekutin a následuje New York.

New York, město, které nikdy nespí …

Imigrační úředníci jsou poměrně vstřícní, na nic moc se neptají, takže jsme rychle venku a potřetí a snad naposledy odbavujeme kufry. Pak už hurá na Airtrain a NY Subway směr Brooklynský most. V tu chvíli si většina z nás (až na Elišku) teprve pořádně uvědomuje, že jsme v New Yorku.

Brooklynský most je parádní a je to i slušná procházka. Následuje socha Svobody, protože není moc peněz ani času, obdivujeme ji z trajektu na Staten Island, nechybí ani panorama Manhattanu. A stihneme při tom našem krátkém stopoveru ještě něco? Jasně, to bychom nebyli my, kdybychom to nevzali "do padnutí", když už jsme tady. Takže ještě hurá na Times Square a na Rckerfellerovo centrum. Odtud máme New York opravdu jako na dlani - Central park, Empire State Building a spoustu dalšího. Rockerfellerovo centrum a úžasné vyhlídky z něj jsou tím dlouho očekávaným TOP 2.

A přepadává nás už pravý americký hlad, a proto před odjezdem na letiště spořádáme pár pravých amerických hot dogů. Cesta metrem nás všechny trochu uspala, díky tomu jsme "maličko" přejeli, na dvakrát se vracíme, ale dáváme to, na letišti jsme včas a hurá domů, tedy přesněji nejprve do Londýna.

Tam nás čekají poslední peripetie. Skupina z Nymburku se bohužel nedostala do letadla, protože jejich letenky nebyly v systému letecké společnosti, my šťastnější jsme se sice do letadla dostali, ale díky bouřím nad Německem v něm hodinu sedíme a nic. Ale nakonec jsme tu, 15. srpna 2017 okolo poledne přistáváme v Praze.

Děkujeme moc všem za podporu!


Den po dni

Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Září 2017 
>>
PoÚtStČtSoNe
     123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy 2017

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2017 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS