Přeskočit »
Debrujáři - ve filmu!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Výchovně vzdělávací pobyt na Jižní Moravě (15. – 21. 7. 2017)

Autor: PhDr. David Michálek (michalek.david@seznam.cz) Datum vydání: 16. 8. 2017 Přečtení: 129
Napsat komentář: Napsat komentář

Nymburští debrujáři se vydali poznávat krásu Jižní Moravy v rámci výchovně vzdělávacího pobytu v Ivani. Během sedmi dnů navštívili mnoho zajímavých míst na Jižní Moravě. Po příjezdu na chalupu jsme si zajistili nákup na celodenní stravování. Vařili jsme si totiž sami. Prošli si okolí malebné vesničky Ivaň v okrese Brno-venkov. A co jsme všechno navštívili a absolvovali?

 

Aqualand Moravia

Jako první jsme zamířili do Aqualandu Moravia. Aqualand Moravia je nejmodernější zábavní vodní centrum v České republice, naleznete jej v turistické lokalitě jižní Moravy s nádherným výhledem na Pálavu. Pro vodní radovánky je zde připraveno celkem 12 bazénů s celkovou plochou 3000 m2, které obsahují vodu z termálního vrtu. Mezi ně patří i venkovní bazén Riviéra, který je otevřen celoročně, a i v zimě si udržuje teplotu přes 30 °C. Zdrojem vody pro vybrané bazény AQM a vanové procedury je přírodní termální voda, která se tvoří v hloubce 1450 metrů pod terénem. Kvalita minerální vody je natolik vysoká, že byl vrt Mušov MU 3G prohlášen za přírodní léčivý zdroj. Minerální voda má pozitivní účinky zejména v oblasti snížení bolestí pohybového aparátu, ve zlepšení pohybů kloubů končetin a páteře, úlevě pro osoby s revmatickým onemocněním a zlepšení celkové kondice. V areálu na nás samozřejmě čekalo 20 různých tobogánů a skluzavek. Odvážnější jedince čekaly tobogány, které nám pořádně vypumpovali adrenalin.

Zámek Mikulov

Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen v léno Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové a za jejich vlády získal po požáru v roce 1719 zámek svou dnešní podobu. V roce 1945 při ústupu německé armády zámek do základů vyhořel, avšak díky péči Spolku pro obnovu mikulovského zámku byl v 50. letech náročně opraven. K nejzajímavějším součástem zámku patří zámecká knihovna a sál předků.

 

Technické muzeum v Brně

V hlavní budově muzea je k vidění 16 stálých expozic a Technická herna, která zaujme malé i velké návštěvníky. Zábavnou, interaktivní formou seznamuje s různými zákony fyziky a jejich technickými aplikacemi. V muzeu také od roku 2006 funguje výtvarně-technická dílna, ve které jsou nabízeny programy zaměřené na tradiční řemeslné a výtvarné techniky.

V technickém muzeum jsme mohli zhlédnout i překrásnou výstavu o Tibetu a pohoří Himaláje. Původní exponáty z Himálaje, které mapují téměř třicetileté období v této oblasti nám nabídla právě výstava v Technickém muzeu v Brně. Pod názvem Magický Himálaj – Velehory v Brně se soustředí na specifika zemí Nepál, Tibet, Bhútán, Indie a nevynechá ani okolní přírodu s velehorami a horskou džunglí. Asijské pohoří Himálaj odděluje Indický subkontinent od Tibetské náhorní roviny. Nachází se v něm deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa a zasahuje do území pěti zemí. Výstava, kterou pořádá cestovní kancelář Livingstone a TMB, představuje autentické předměty z dané oblasti. „Za 27 let cestování do Himálaje jsme s pomocí ambasády a dalších zdrojů přivezli mimořádné sběry,“ uvedl Rudolf Švaříček, autor výstavy. „Kromě těchto exponátů přibíráme do projektu to nejlepší, co v Česku v souvislosti s velehorami je.“ Mezi mnoha dalšími to je např. portál zrušeného tibetského kláštera, vrata, dveře či okenice, zdobené dračími motivy, pyramidová pagoda, nevárské sloupoví, trámy, obří nůše Šerpů, rikša přímo z Dillí či rituální předměty včetně mlýnků. Realita se tak v TMB propojí s mystikou stejně jako v daných zemích. Výstava, úzce spjatá s nejvyšším pohořím světa, představuje také fenomén jménem horolezectví. Návštěvníci budou moci nahlédnout na různé aspekty této náročné sportovní disciplíny. Představí minulost i současnost tohoto oboru ve světě i v našich zemích. Díky výstavě můžete proniknout do základů horolezecké metodiky, která je široké veřejnosti neznámá či v lepším případě nepřehledná. Výstava obsahuje interaktivní prvky, jež by měly navodit představu skutečné ledové stěny či tzv. base kempu. Výstava ukáže také předměty potřebné pro zdolání hor, používané v minulosti, jejich vývoj i současnost. Výstava je realizována ve spolupráci se špičkovými českými horolezci současnosti – Radkem Jarošem, Adamem Urbanem a dalšími. Do míst, která v současné době přitahují návštěvníky nejen svým přírodním bohatstvím, ale také filozofií a náboženstvím, přiblíží i velkoformátové fotografie Radka Jaroše a Jiřího Kolbaby, unikátní snímky pořízené režisérem Vladimírem Sísem (1925–2001) a kameramanem Josefem Vanišem (1927–2009) v 50. letech minulého století ve Lhase. V roce 1953 je Československý armádní film vyslal do Číny natočit dokumentární film o stavbě silnice vedoucí z provincie S´čchuan do hlavního města Tibetu Lhasy. A zatímco film, který získal cenu za dokument na festivalech v Benátkách a Karlových Varech se nedochoval, negativy fotografií budou v Brně k vidění. Výstava také vzdává hold cestovatelským legendám Jiřímu Hanzelkovi, Miroslavu Zikmundovi a Miloslavu Stinglovi.

Plavba lodí po brněnské přehradě

Myšlenka vybudovat severozápadně od Brna na řece Svratce přehradu, vznikla už v době Rakouska-Uherska na začátku minulého století. Důvodů pro tuto stavbu bylo více – možnost regulace nestabilního toku řeky, která v době povodní způsobovala velké škody, získání zdroje vody pro město Brno, budoucí rekreační využití tohoto vodního díla a také řízení velikosti průtoku řeky pod přehradou, za účelem většího rozředění splašků z městské kanalizace. Stavba přehradní hráze probíhala v době hospodářské krize. Cílem proto bylo, zaměstnat na ní co nejvíce dělníků za použití minimálního množství mechanizace. Součástí stavby byl pouze jeden kompresor, malý parní jeřáb a dvě větší míchačky na beton, který se rozvážel v ručních dvoukolových vozících a také se ručně pěchoval. Stavbu hráze komplikovaly od začátku povodně. Nejničivější přišla v srpnu roku 1938. Došlo k rozsáhlým škodám na staveništi, následkem povodňové vlny se zřítil i nově zprovozněný věžový jeřáb, postavený pro urychlení celého projektu. Přes tyto problémy stavební práce rychle pokračovaly, a v druhé polovině roku 1939 byla přehradní hráz před dokončením. Tohoto roku na podzim přišla další povodňová vlna, která velmi rychle zatopila celé údolí i se starou obcí Kníničky. Vše zmizelo pod vodou. Nová přehrada dostala jméno Kníničská. Jako datum jejího vzniku, je uváděn rok 1940. Celkové náklady na stavbu činily 59 miliónů tehdejších protektorátních korun.

Hrad Veveří

Pouhých 20 kilometrů severozápadně od centra města Brna, nad zákrutem řeky Svratky tam, kde se do ní vlévá potok Veverka, stojí na rozsáhlém skalním ostrohu donedávna jeden z nejvíce poškozených a zanedbaných hradů na Moravě – Státní hrad Veveří. Dlouho opuštěný, několikrát bezohledně adaptovaný, sevřený v ošklivém betonovém krunýři, který z něj doslova rve kusy zděného těla, se slepýma očima rozbitých oken a nalomenou páteří a pochroumanými žebry propadlých střech. To byla na konci 20. století podoba kdysi slavné královské pevnosti, residence moravských markrabat i pozdějšího hrdého centra jednoho z největších moravských panských velkostatků. Nepovedenými opravami a dlouhodobým zanedbáním poškozená stavba se na počátku 21. století stala už jen němou výčitkou těm, kteří jsou zodpovědní za to, kam až musel klesnout kdysi slavný hrad, kamenný ochránce „v zádech“ města Brna.

Zoo Brno

Zoo Brno, kterou jsme také navštívili, se nachází v blízkosti Brněnské přehrady na Mniší hoře na ploše 65 ha. Návštěvníci zde mohou vidět téměř 800 zvířat v 210 druzích. Mezi největší chovatelské úspěchy zoo patří první odchov mláděte medvěda ledního v Československu v roce 1976 nebo obdobně první odchov šimpanze v roce 1967. Modernizace Zoo v 21. století započala výstavbou pavilonu Tygří skály pro tygry a levharty. Zatímco výběhy jsou koncipovány jako džungle, interiér pavilonu napodobuje skalní jeskyni. Zajímavá je snaha o spojení expozic s domorodými stavbami, například výběh vlků kanadských je doplněn srubem kanadských indiánů kmene Haida, výběh bizonů doplňuje několik týpí prérijních indiánů a výběh koní Převalského mongolská jurta. Dalším počinem v zoo bylo otevření expozice Beringie roku 2010. Jedná se o komplex výběhů medvědů kamčatských, rosomáků a sibiřských ptáků, doplněný rekonstrukcí ruské vesničky. V roce 2014 byla otevřena africká vesnice s expozicí žiraf, lemurů a plameňáků. V současné době se zoo specializuje na chov zvířat z oblasti Evropy, severní Asie a Severní Ameriky. Koncem srpna se mají vrátit do Zoo také lvi, pevně věříme, že se s nimi brzy setkáme.

 

Bowling a laser game

Jelikož debrujárům není cizí sport a adrenalin, tak jsme si zahráli kolektivní sport bowling a odreagovali na laser game.

Kromě zajímavostí, památek a dobrodružství jsme si užili spousty zábavy a legrace. Těšíme se na poznávaní dalších koutů naší krásné vlasti.

 

Účast: 2 + 7

D. Michálek a J. Zochová

 


Jižní Morava 2017

Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Září 2017 
>>
PoÚtStČtSoNe
     123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy 2017

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2017 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS