Přeskočit »
Debrujárský videospot 2
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

Ledová Praha 2017

Autor: Václav Dušek (vasek.dusek@centrum.cz) Datum vydání: 23. 2. 2017 Přečtení: 413
Napsat komentář: Napsat komentář

I letos jsme se rozhodli využít krásné akce - Ledová Praha a podívat se do Prahy a strávit zde zajímavé pololetní prázdniny. Rok co rok si lámeme hlavu nad tím, čím program oživit nebo ozvláštnit.

Letos by to sice nebylo extrémně zapotřebí, protože s námi jely děti, které s námi ještě nebyly, přesto jsme sestavili zcela nový program. Díky němu jsme v pátek byli v prostorách Národního technického muzea, přesněji v dětské laboratoři. Tady jsme díky pokusům určovali PH různých vodních roztoků. Ne že by tenhle pokus debrujáři neznali, ale zrovna mně se nepodařil J. Druhým pokusem jsme filtrovali vodu. I tenhle pokus vratimovští debrujáři částečně znají, díky naší víkendovce, kde jsme vodu filtrovali přes totožné látky. Ale znáte to, opakování je matka moudrosti. Poté jsme měli možnost podívat se na expozice NTM. Večer jsme si prohlédli prostory staré čistírny odpadních vod v Praze, tedy té nejstarší, která v Praze byla. To byl velmi zajímavý moment, dozvěděli jsme se, jak namáhavá práce to byla, že se voda vůbec nečistila chemicky, ale pouze mechanicky, že účinnost nebyla nic moc, ale lépe něco než nic, že stoková síť fungovala jen na základě gravitace a že naši předkové byli schopni vyvinout velmi důmyslné systémy.    

Sobotní ráno nás čekala další laboratoř, tímto děkuji Jakubovi Režňákovi, za skvělou sázku na jistotu J. Viděli jsme krásné fontánky, donutili jsme hořet Haribo medvídka a nechali jsme si podpálit ruce…

 Od laboratoří to bylo jen jedno pořádné schodiště do Muzea Policie České republiky. Tady jsme měli strašlivě málo času, ale nevadí L (ono toho času bylo málo všude). Poté jsme se svezli historickým motoráčkem po pražském Semeringu. Nádherná, udržovaná, nablýskaná historická motorová jednotka. Krásně vyhřátá i v mrazivém sobotním odpoledni nás provezla po malebné pražské trati plné mostů. Škoda toho smogu, troufám si odhadnout, že nebýt jeho, výhledy z motoráčku by byly o dost úchvatnější.

Pak už následoval přesun ke Karlovu mostu, odkud jsme se plavili po Vltavě (krásný zážitek opět decentně zkazil smog L). Nicméně kapitánka Jitka nám dokázala ukázat spoustu zajímavých věcí. I přesto, že se po Vltavě plavíme rok co rok, vždy se dozvíme něco nového.

Potom už jen cesta na letiště s doufáním, že tady snad na ty letadla aspoň trochu uvidíme, smůla, ani to se nepovedlo.  Takže už zbylo jen jet na ubytování, povečeřet, osprchovat se a spát. Stejně jsme toho měli za oba dny všichni v nohách až, až. Tak tedy hezkou dobrou noc J V neděli ráno už nás čekala cesta k vlaku. Domů jsme dorazili po třetí odpoledne, plni dojmů a zážitků.


Ledová Praha 2017

Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Květen 2018 
>>
PoÚtStČtSoNe
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2018

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2018 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS