Přeskočit »
Získejte dotaci z kraje!
Vyhledávání
English
Français
Deutsch
Česky

"Heřmánci" uspěli v soutěži NEURON 2015

Autor: Marcela Cacková (zshornihermanice@seznam.cz) Datum vydání: 22. 6. 2015 Přečtení: 910
Napsat komentář: Napsat komentář
cackova15dort100Chemie a fyzika v mateřské škole? Určitě ano.  Naše družstvo Heřmánci  z mateřské školy se zúčastnilo druhým rokem mezinárodního Poháru vědy, tentokrát pod názvem NEURON 2015. Na zadání úkolů z fyziky, přírodních věd se podíleli lektoři z Katedry didaktiky fyziky MFF Univerzity Karlovy v Praze. 


Chemie a fyzika v mateřské škole?

cackova15dort250aUrčitě ano.
  Naše družstvo Heřmánci   z mateřské školy se zúčastnilo druhým rokem mezinárodního Poháru vědy, tentokrát pod názvem NEURON 2015. Na zadání úkolů z fyziky, přírodních věd se podíleli lektoři z Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.  Soutěž organizuje Asociace malých debrujárů ČR a probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, za podpory Nadačního fondu Neuron a dalších partnerů a sponzorů.
I letos se našemu družstvu dařilo a děti získaly 3. místo. Čeká nás společná oslava s rodiči.
Čtyři měsíce jsme plnili úkoly, bádali. 
V prvním kole jsme kreativně vytvářeli 3D model – místa, které je dobrým orientačním bodem v naší vesnici. V našem případě to byl kostel Sv. Jiří.  V prvním  kole se projekt i výzkum zabývali  mosty. Malovali jsme, modelovali, stavěli, skládali. Rovněž jsme vyhledávali mosty v našem okolí a děti zjišťovaly, proč tam jsou postavené.

cackova15dort250bVe druhém kole jsme vytvářeli znak týmu. V  badatelské části jsme se zabývali vodou. Prováděli jsme celou řadu pokusů, voda byla všude. Jak tlačí voda a zda se to nějak mění s hloubkou, do které se ponoříme – jsme zjišťovali pomocí trychtýře.
V třetí části poháru - kreativity jsme měli ztvárnit neurony. Děti se dozvídaly co to jsou neurony. Vyhledávali jsme společně informace v encyklopediích, ale i na internetu. Pak už se děti pustily do vytváření modelu „sítě neuronů“.
V ostatních částech soutěže jsme se rovněž zabývali lidským tělem. Z čeho se skládá lidské tělo? Kolik obsahuje vody? Jak se voda dostane do těla a z těla aj. Potřebujeme vodu k životu?
  V části praxe a projekt jsme se zabývali – jak měřit, když nemáme metr.  A tak jsme využili jako měrnou jednotku opět lidské tělo.
V posledním kole se mělo družstvo kreativně představit. Děti kašírovaly své portréty a daly si opravdu záležet.

cackova15dort250cV části teorie, výzkum, praxe jsme se zabývali smysly.
Vytvářeli jsme optické klamy, čichové a chuťové hádanky. Děti si vyzkoušely jaký mají svůj sluch
  a zda ovlivní sluchové vnímání, když jedno ucho zaděláme a oči zavážeme.
Některé úkoly byly jasně dané. Jiné směřovaly jakým směrem a kam se máme ubírat. I když členy našeho družstva tvořili „předškoláci“, často jsme zapojovali celou třídu. Některé pokusy nejstarší děti učily a praktikovaly s mladšími. Vládla badatelská nálada, děti se stále dotazovaly co ještě nás čeká.  Už se těšíme na další ročník.

rukasipkaPodívejte se na naše
FOTOGRAFIE.


cackova15dort250Ve středu jsme měli slavnost na ukončení školního roku v naší MŠ. Udělala jsem tam pro rodiče prezentaci toho co jsme dělali. Pokusy nešlo vystavit, ale aspoň nafocené. Na slavnosti bylo pro děti divadlo, poté pasování, poté bylo vyhlášení umístění v Neuronu. Tým jel za odměnu vlakem do Pardubic, ale na podiu všechny děti dostaly perníkové medaile (upekla maminka jedné dívky - s názvem soutěže a umístěním) a všichni dostaly diplom. Děti byly nadšené. Byl dort a šampaňské.Dětem jsem nechala upéci dort a za odměnu jsem s nimi vyjela na Vědecko-technický jarmark do Pardubic. Akci jsme si velmi užili.
Rovněž jsme se o akci zmínili v místním tisku Heřmánek, ale ten teprve výjde (viz výše).
Děkuji za čas všech porotců a organizátorů, který věnovali...

rukasipkaZ předávání ocenění posíláme
FOTOGALERII.

Krásné a pohodové léto všem
Marcela Cacková, ZŠ a MŠ Horní Heřmanice

Zdroj: Marcela Cacková,ved.klubu | Stáhnout v PDF
Vyhledávání
Vyhledat článek

Kontakt

AMD ČR, z.s.
P.O. BOX 71
688 01 Uherský Brod
IČO: 46271066
Č.účtu: 154 526 144/0300
Tel.: +420 605 287 556
e-mail: nad@debrujar.cz

Více
Kalendář
<< Březen 2018 
>>
PoÚtStČtSoNe
    1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Banner

Statistika akcí

Pozdrav debrujárům

Videospoty

Pohár vědy - Science Cup 2018

ARBOJ 2017

Mutanti a kuriozity 2016

Science box

Burza

Počítadlo návštěv

© 2018 - Mgr. Petr Zapletal
založeno na phpRS